Ֆրանսիայի արեւմտյան Նոտր-Դամ-դե-Լանդ կոմունայում բողոքի ակցիաների 30-ամյա մասնակիցը արցունքաբեր գազով GLI-F4 նռնակը բարձրացնելու փորձի ժամանակ զրկվել է ձեռքից: Այս մասին հաղորդում է BFMTV-ն` հղում կատարելով դատախազ Սիլվի Քանովասին:
Տուժողին  ծանր վնասվածքով տեղափոխվել են հիվանդանոց: Դատախազությունը սկսել է հետաքննել միջադեպը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:
Ավելի վաղ՝ ցերեկը, Շատեն շրջանի մոտակայքում բողոքի ակցիաներ էին սկսվել, քանի որ իրավապահները մտադիր էին ապամոնտաժել ապօրինի բնակեցված շենքերը: Նրանք սկսել էին քանդել շենքերի մոտ կանգնեցված պատվարները:
Դրանից հետո ցուցարարները հարձակվել են ժանդարմների վրա: Le Monde-ի տվյալներով՝ հարձակմանը մասնակցել է դիմակավորված մոտ 50 արմատական: Իրավապահները ստիպված են եղել արցունքաբեր գազ կիրառել: Ըստ թերթի՝ մայիսի 18-19-ը կոմունայում ժանդարմները մոտ 10 ապօրինի բնակեցված շենք են քանդել: Ապրիլի սկզբից ընդհանուր առմամբ 97 նման շինություններ են ոչնչացվել:

30-летний участник акции протестов в коммуне Нотр-Дам-де-Ланд на западе Франции лишился руки, после того как попытался поднять гранату GLI-F4 со слезоточивым газом. Об этом сообщает телеканал BFMTV со ссылкой на прокурора Сильви Кановаса.
Сейчас пострадавшего с тяжелым ранением доставили в больницу. Прокуратура начала расследование инцидента, передает РБК.
Ранее днем возле района Шатен произошли волнения из-за того, что представители силовых структур намеревались демонтировать незаконно заселенные здания. Они также начали сносить баррикады, возведенные на улицах возле зданий.
После этого демонстранты напали на жандармов. По данным газеты Le Monde, в нападении участвовали около 50 радикалов, их лица скрывали маски. Они начали бросать в жандармов «коктейли Молотова» и камни. Силовикам пришлось использовали гранаты со слезоточивым газом. Газета отмечает, что 18–19 мая жандармерия разрушила десять незаконно заселенных зданий в коммуне, всего с начала апреля были ликвидированы 97 подобных строений.