ԱՄՆ-ն ԱՄՆ-Հյուսիսային Կորեա առաջին գագաթաժողովի անցկացման հարցում շարունակում է կողմնորոշվել հունիսի 12-ի հանդիպումով, որի նախապատրաստումը դրական է ընթանում: Այս մասին հայտարարել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես կարծում եմ, որ ԿԺԴՀ-ն բարի կամք ունի: Մարդիկ ուզում են իմանալ՝ կկայանա արդյոք մեր հանդիպումը, կկարողանանք մենք ինչ-որ բան անել: Եթե մենք կարողանանք Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացմանը հասնել, ապա դա հրաշալի կլինի Հյուսիսային Կորեայի, Հարավային Կորեայի, Ճապոնիայի, ԱՄՆ-ի, ողջ աշխարհի համար: Այդ ուղղությամբ շատ մարդիկ են աշխատում, ամեն ինչ լավ է ընթանում», - հավաստիացրել է Թրամփը:
Թրամփի եւ Կիմ Չեն Ընի հանդիպումը սկզբում նախատեսված էր Սինգապուրում հունիսի 12-ին անցկացնել, սակայն մայիսի 24-ին ԱՄՆ նախագահը ուղերձ հղեց ԿԺԴՀ ղեկավարին, տեղեկացնելով, որ հանդիպումը չի կարող տեղի ունենալ Փհենյանի թշնամական հայտարարությունների պատճառով:
Շաբաթ Սպիտակ տունը տեղեկացրեց, որ կառավարական պատվիրակությունը գագաթաժողովի կայանալու դեպքում կուղեւորվի Սինգապուր ինչպես եւ նախատեսված էր հունիսի 12-ին հանդիպմանը նախապատրաստվելու համար: Այս հանդիպմանը ենթադրվում է, որ պետք է քննարկվի Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացումը:

The US is still set to hold the first US-North Korea meeting on June 12 and preparation for the summit is going in a positive way, TASS reported quoting US President Donald Trump.
"I think there's a lot of good will. I think people want to see if we can get the meeting and get something done. We got that done and we can be successful in the denuclearization of the Korean Peninsula, that would be a great thing for North Korea, it would be a great thing for South Korea, it would be great for Japan, it would be great for the world, it would be great for the United States, it would be great for China. A lot of people are working on it. It's moving along very nicely," the US President said.
"We're looking at June 12 in Singapore. That hasn't changed. And it's moving along pretty well, so we'll see what happens," Trump added.
On May 24, the White House released Donald Trump’s letter to Kim Jong-un, which says the US president was terminating a highly anticipated summit that had been scheduled for June 12 in Singapore. Nevertheless, on Friday Trump told reporters that the United States was still in talks with North Korea and the summit might still take place on that day.
The White House said on Saturday that the US governmental delegation would go to Singapore for summit preparation under the earlier approved schedule.