Մայիսի 28-ին Եվրամիությունը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վարչակազմի դեմ պատժամիջոցները եւս մեկ տարով երկարաձգել է: «Սիրիական ռեժիմի եւ նրա կողմնակիցների դեմ սահմանափակումները» ուժի մեջ կմնան մինչեւ 2019 թվականի հունիսի 1-ը: Այս մասին ասվում է արտգործնախարարների մակարդակով ԵՄ խորհրդի որոշման մեջ, հաղորդում է DW-ն:
Պատժամիջոցները մասնավորապես, վերաբերում են նավթի մատակարարումներին, ներդրումների սահմանափակումներին եւ ԵՄ-ում Սիրիայի կենտրոնական բանկի ակտիվների սառեցմանը: Բացի դրանից, արգելվում է երկրում սարքավորումների եւ տեխնոլոգիաների արտահանումը, որոնք կարող են օգտագործվել բնակչության ճնշման համար: Օրինակ, օրինակ, դրանք հեռախոսային եւ ինտերնետային թրաֆիկի մոնիթորինգի սարքեր են:
ԵՄ-ն նաեւ թարմացրել է սիրիական կառավարության առանձին ներկայացուցիչների եւ նրանց կողմնակիցների ցուցակը, որոնց դեմ գործում է անհատական պատժամիջոցների ռեժիմը: Այժմ դրանում ընդգրկված են 259 սիրիացիներ: Նրանց արգելված է ԵՄ մուտք գործել, Եվրոպայում նրանց հնարավոր ակտիվները սառեցված են: Ցուցակի վերջին ընդլայնումը տեղի ունեցավ մարտին, երբ Բրյուսելը ընդգրկեց եւս քան չորս մարդու, որոնք պատասխանատու են Սիրիայում քիմիական զենքի ենթադրյալ կիրառման համար:
Բացի այդ, ԵՄ-ում սառեցված են 67 կազմակերպությունների եւ ընկերությունների ակտիվները: Այս բոլոր պատժամիջոցները երկարացվել են մինչեւ 2019 թվականի հունվարի 1-ը:

The European Union has decided to extend sanctions against Syria by one year, until June 1, 2019, the EU Council said in a statement on Monday, Sputnik reported.
"On 28 May 2018, the Council extended EU restrictive measures against the Syrian regime until 1 June 2019. Given the ongoing repression of the civilian population, the EU decided to maintain its restrictive measures against the Syrian regime and its supporters, in line with the EU strategy on Syria," the document read.
The European Union introduced sanctions "against Syria and persons responsible for the violent repression against the civilian population" in May 2011, during the Arab Spring protests, which led to the ongoing civil war in the country.
In 2017 EU also imposed restrictions on Syrian officials who relate to the development an the use of chemical weapons in the country, with over 250 individuals targeted by the sanctions for the involvement in the development and use of chemical weapons against the civilian population. Damascus strongly denied those accusations, also noting that the international organizations didn't find any evidence of the chemical weapons development by the Syrian government.