Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ամերիկյան NBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում քննադատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ մաքսատուրքեր ներդնել հարեւան երկրից ներկրվող պողպատյա ու ալյումինային արտադրանքի վրա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Մասնավորապես Թրյուդոն քննադատել է Թրամփի խոսքն այն մասին, որ նրա աշխատակազմը որոշել է տուրքեր սահմանել, որպեսզի պաշտպանի ԱՄՆ ազգային անվտանգության շահերը։ «Այն գաղափարը, որ մենք որեւէ կերպ սպառնալիք ենք հանդիսանում ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը, անկեղծ ասած, վիրավորական ու անթույլատրելի է»,- շեշտել է վարչապետը։ Նա հիշեցրել է, որ կանադական պողպպատն ու այլումինումը գործածվում են ԱՄՆ ռազմական տեխնիկայի ստեղծման մեջ, այդ թվում կործանիչների։
Վարչապետը նաեւ հայտնել է, որ չգիտի, թե ինչի է ձգտում Թրամփը՝ տուրքեր սահմանելով Կանադայի նկատմամբ։ Նրա խոսքով՝ Սպիտակ տան ղեկավարը ասում է, որ «մտահոգված է առեւտրային դեֆիցիտի համար»։ Նրանք ունեն 2 միլիարդ դոլարի պրոֆիցիտ՝ մեզ հետ առեւտրում»,- ասել է Թրյուդոն։ «Այնպես որ, այս հարցում կարծես անհավասարակշռված առեւտրի մասին խոսք լինել չի կարող, որը կհակասեր ԱՄՆ շահերին»,- ասել է վարչապետը այն հարցազրույցում, որը եթերում կցուցադրվի ավելի ուշ ։
Հինգշաբթի ԱՄՆ առեւտրի նախարար Ուիլբուր Ռոսսը հայտնել է, որ ամերիկյան աշխատակզմը հունիսի մեկից ԵՄ-ից , Կանադայից ու Մեքսիկայից պողպատյա ու ալյումինային արտադրանքի ներմուծման վրա մաքսատուրքեր է ներդնում՝ պողպատի համար 25 տոկոսի, իսկ այլումինումի համար 10 տոկոսի չափով։
Ավելի ուշ Թրյուդոն հայտնել էր, որ Օտտավան կձեռնարկի պատասխան քայլեր, իսկ Կանադայի ԱԳ նախարար Խրիստյա Ֆրիլանդը խոստացել է վիճարկել Վաշինգթոնի որոշումը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունում։ Նախարարը նաեւ պարզաբանել է, որ Կանադան լրացուցիչ սահմանափակումներ է սահմանելու ոչ մետաղական արտադրանքի համար, որպեսզի հավասարեցնի ամերիկացիների գործողություններից պատճառված ենթադրյալ վնասը, որը Օտտավան գնահատում է 12․8 միլիարդ ամերիկյան դոլար։

The US tariffs on steel and aluminium imports are insulting and unacceptable, said Canadian Prime Minister Justin Trudeau in an interview to NBC.
According to him, the US President Donald Trump’s administration has decided to introduce duties in order to protect US national security interests.
“The idea that we are somehow a national security threat to the United States is quite frankly insulting and unacceptable,” the Prime Minister said adding: “The idea that the Canadian steel that's in military, military vehicles in the United States, the Canadian aluminum that makes your, your fighter jets is somehow now a threat?”
Trudeau pushed back against Trump's statement that the US suffered unfair trade deals.
“He's worried about trade surpluses, trade deficits around the world. Well, they have a $2 billion surplus on steel with us. So it's not like the trade is imbalanced against the U.S. favor on this one,” Trudeau said.
As reported earlier, the U.S. President Donald Trump decided to impose duties on steel and aluminum 25% and 10% respectively. US Secretary of Commerce Wilbur Ross said on Thursday that the US administration introduced customs duties on steel and aluminum imports from the EU, Canada and Mexico.
The U.S. also proposes tariffs on 1.300 Chinese goods and plans to apply the tariffs to about $50 billion worth of goods.