Հյուսիսային Կորեայի ու ԱՄՆ-ի միջեւ հունիսի 12-ին կայանալիք գագաթաժողովի նախապատաստումը նյութատեխնիկական ապահովման խնդրին է բախվել՝ կողմերը չեն կարողանում որոշել, թե ով է վճարելու Կիմ Չեն Ընի հյուրանոցային համարի համար, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը» ՝վկայակոչելով Washington Post-ը։
Fullerton հյուրանոցում նախագահական լյուքս համարը, որտեղ ծրագրում է իջեւանել հյուսիսկորեացի առաջնորդը, մեկ գիշերվա համար 6 հազար դոլար արժե, չհաշված  Հյուսիսային Կորեայի պատվիրակության տեղակայումը, նշում է պարբերականը։ Բացի դրանից, Փհենյանից ժամանող հյուրերին Սինգապուր տեղափոխելու համար կարող է նաեւ կողմնակի պետության օդանավ պահանջվել ։
Հյուսիսային Կորեայի ներկայացուցիչները կցանկանային, որ ծախսերը ստանձներ մյուս կողմը , հայտնել է պարբերականի աղբյուրը։ ԱՄՆ-ն պատրաստ չէ ստանձնել դրանք։ Սակայն միաժամանակ ամերիկյան կողմը մտավախություններ ունի, որ ԿԺԴՀ-ն դա կարող է ընկալել որպես վիրավորանք։ Դրա համար էլ ԱՄՆ-ն բանակցում է Սինգապուրի հետ այն մասին, որ նա վճարի հյուսիսկորեական հաշիվները։
Նման փորձ նախկինում էլ է կիրառվել, նշում է պարբերականը։ Եվ այսպես, Փհենչհոնում Օլիմպիադայի ժամանակ Սեուլն է հոգացել Հյուսիսային Կորեայի պատվիրակության ծախսերը, վճարելով դրա համար 2․6 մլն դոլար։

Подготовка саммита между КНДР и США, намеченного на 12 июня, натолкнулась на проблему материально-технического обеспечения: стороны не могут решить, кто заплатит за гостиничный номер Ким Чен Ына, передает Интерфакс  со ссылкой на  Washington Post.
Президентский люкс в в отеле Fullerton, где планирует остановиться северокорейский лидер, обойдется в $6 тысяч за ночь, не говоря о размещении делегации КНДР, отмечает издание. Кроме того, гостям из Пхеньяна для перелета в Сингапур может потребоваться самолет стороннего государства.
Представители КНДР хотели бы, чтобы расходы взяла на себя другая сторона, и, как сообщает источник WP, США готовы на этой пойти. Однако при этом американская сторона опасается, что КНДР могут воспринять это как оскорбление. Поэтому США ведут переговоры с Сингапуром о том, чтобы он оплатил северокорейские счета.
Подобная практика существовала и раньше, отмечает издание. Так, во время Олимпиаде в Пхенчхне Сеул взял на себя оплату расходов делегации КНДР, заплатив за нее $2,6 млн.