Անցյալ տարվանից մեծ աշխատանք է տարվել Սլովակիայից Ադրբեջան զենքի ապօրինի մատակարարման վերաբերյալ, եւ դրանք շարունակվում են մինչ հիմա: Այս մասին հունիսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանի դեսպանը կարեւոր հանդիպումներ է անցկացնում: «Փառք Աստծուն, կասկածելի հեղինակություն ունեցող մարդիկ չգիտեն այդ աշխատանքների մանրամասները, եւ ես խորհուրդ կտայի ուշադրություն չդարձնել նման մարդկանց կողմից արվող հրատապարակումներին եւ հայտարարություններին»,- ասաց Բալայանը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ նման հայտարարություններն արվել են միայն ուշադրություն գրավելու համար՝ հավելելով, որ ինչպես Չեխիայում Հայաստանի դեսպանատունը, այնպես էլ ՀՀ դեսպանատունը Սլովակիայում վստահեցնում են, որ մատակարարումների վերաբերյալ հետաքննությունը շարունակվում է:
Ըստ Բալայանի՝ խնդիրը նրանում է, որ այդ զենքի վերջնական օգտագործման իրավունքը տրամադրվում է մի երկրի, սակայն այն գտնվել է մեկ այլ երկրում, ինչը ԵՄ համապատասխան կանոնակարգերի  կոպիտ խախտում է:

С прошлого года была проведена большая работа относительно незаконных поставок оружия Азербайджану из Словакии, и в настоящее время она продолжается. Об этом на встрече с журналистами 5 июня заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
По его словам, на данный момент посол Армении проводит важные встречи. «Слава Богу, люди с подозрительной репутацией не знают деталей этих работ, и я бы посоветовал не обращать внимания на публикации и заявления, сделанные такими людьми», - отметил Балаян.
Он выразил уверенность, что подобные заявления были сделаны лишь для того, чтобы обратить на себя внимание, добавив, что как посольство Армении в Чехии, так и посольство в Словакии заверило их в том, что расследование относительно поставок продолжается.
По словам Балаяна, проблема заключается в том, что право на окончательное использование этого оружия предоставляется одной стране, но оно найдено в другой, что является грубым нарушением соответствующих регламентов ЕС.