ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ խնդրել է Սաուդյան Արաբիային նավթի արդյունահանումն ավելացնել մինչեւ 2 միլիոն բարել եւ ստացել է համաձայնություն։ Այս մասին Թրամփը շաբաթ օրը հայտնել է իր թվիթերյան էջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հենց նոր բանակցություններ անցկացրեցի Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդի հետ եւ բացատրեցի նրան, որ Իրանում եւ Վենեսուելայում անկարգությունների եւ խախտումների պատճառով խնդրում եմ Սաուդյան Արաբիային ավելացնել նավթի արդյունահանումը, հնարավոր է, մինչեւ 2 մլն բարել, որպեսզի փոխհատուցվի տարբերությունը․․․Նա համաձայնեց»,-գրել է Թրամփը։
Bloomberg գործակալությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Սաուդյան Արաբիան հուլիսին նախատեսում է ավելացնել նավթի արդյունահանումը ռեկորդային ծավալներով՝ օրական մինչեւ 10,8 մլն բարել ՝ ջանալով ավելացնել արտահանումը եւ պահպանել հումքի գնաճը։

Президент США Дональд Трамп заявил, что попросил Саудовскую Аравию увеличить добычу нефти до 2 млн баррелей, и получил согласие. Об этом Трамп написал в субботу в своем Twitter, передает ТАСС
«Только что провел переговоры с королем Сальманом бен Абдель Азизом Аль Саудом Саудовской Аравии и объяснил ему, что из-за беспорядков и нарушений в Иране и Венесуэле я прошу Саудовскую Аравию увеличить добычу нефти, возможно, до 2 млн баррелей, чтобы возместить разницу... <...> Он согласился!» - написал Трамп.
Ранее агентство Bloombergсо ссылкой на источники сообщало, что Саудовская Аравия планирует нарастить добычу нефти в июле до рекордных 10,8 млн баррелей в сутки, стремясь увеличить экспорт и сдержать рост цен на сырье.