Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպման ժամանակ վերահաստատել է Մոսկվայի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ եւ փուլային կարգավորման օգտին՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի շահերը: Այս մասին հայտնում է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Վերահաստատվել է Ռուսաստանի դիրքորոշումը, որը կողմ է կայունությանը տարածաշրջանում, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ, փուլային կարգավորման օգտին՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի շահերը»: Նիկոլայ Պատրուշեւը եւ Արմեն Գրիգորյանը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջազգային, տարածաշրջանային եւ ազգային անվտանգության ապահովմանն առնչվող հարցերի շուրջ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով անվտանգության ոլորտում հայ-ռուսական փոխգործակցության հեռանկարներին՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով:
«Զրուցակիցները նշել են ռուս-հայկական համագործակցության եւ ռազմավարական գործընկերության բարձր դինամիկան, բարձր եւ ամենաբարձր մակարդակներում երկկողմ երկխոսության, ինչպես նաեւ նախարարությունների եւ գերատեսչությունների միջեւ շփումների վստահելի եւ կառուցողական բնույթը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Պատրուշեւը եւ Գրիգորյանը համաձայնել են Ռուսաստանի եւ Հայաստանի Անվտանգության խորհուրդների ապարատների գծով համագործակցության՝ 2019-2020 թվականների ծրագիր նախապատրաստել եւ հաստատել այն նոյեմբերին Մոսկվայում նախատեսված ԱՊՀ անդամ պետությունների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների վեցերորդ հանդիպման ժամանակ:

Секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев  на встрече с секретарем Совбеза Армении Арменом Григоряном подтвердил позицию Москвы в пользу мирного и поэтапного урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе с учетом интересов всех сторон. Об этом, как передает ТАСС сообщили в пресс-службе СБ РФ.
«Подтверждена позиция России, выступающей за стабильность в регионе, за мирное поэтапное урегулирование нагорно-карабахской проблемы с учетом интересов всех сторон», - говорится в сообщении. Николай Патрушев и Армен Григорян обменялись мнениями по вопросам, связанным с обеспечением международной, региональной и национальной безопасности двух государств, уделив особое внимание перспективам российско-армянского взаимодействия в сфере безопасности как в двустороннем, так и в многосторонних форматах.
«Собеседники отметили высокую динамику российско-армянского сотрудничества и стратегического партнерства, доверительный и конструктивный характер двустороннего диалога на высшем и высоком уровнях, а также контактов между министерствами и ведомствами», - говорится в сообщении.
Патрушев и Григорян договорились подготовить план сотрудничества по линии аппаратов Советов безопасности России и Армении на 2019-2020 годы и утвердить его во время шестой встречи секретарей советов безопасности государств - участников СНГ в ноябре в Москве.