ԵԽԽՎ-ում այսօր՝ հունվարի 27-ին հայտարարվել է «ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական պետության կառուցման» անունը կրող գրավոր հռչակագիրը շրջանառության մեջ դնելու մասին, որի տակ ստորագրել են եվրոպացի 30 պատվիրակներ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, ով այդ փաստաթղթի նախաձեռնողն է:
Նրա խոսքով, այդ հռչակագիրը բաց է ԵԽԽՎ բոլոր անդամների համար: «Այս հռչակագրով մենք հայտարարում ենք, որ ԼՂՀ-ն պատրաստ է միջազգային ճանաչման եւ պետք է ճանաչվի»,- նշեց Փոստանջյանն ու հավելեց, որ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության իշխող կոալիցիայի անդամները նույնպես ստորագրել են հռչակագրի տակ: Որպեսզի փաստաթուղթը դրվի շրջանառության մեջ, անհրաժեշտ է 20 ստորգարությոն, սակայն հավաքվել է 30-ը:
«Մենք այս հռչակագրով մենք սկիզբ դրեցինք նոր գործընթացի՝ մերկացնել Ադրբեջանի ապատեղեկատվությունը, իբր, «գրավյալ տարածքների» մասին»,- ասաց նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ԵԽԽՎ-ի պատվիրակները հունվարի 27-ին հանդես են եկել գրավոր հռչակագրով, որի անվանումն է. «Լեռնային Ղարաբաղի Ժողովրդավարական պետության կառուցում»:
Փաստաթղթում ասվում է, որ Ադրբեջանը իրեն հռչակել է 1918-20 թթ գոյություն ունեցած Ադրբեջանի ժողովրդավարական պետության իրավահաջորդ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը (Արցախը) երբեք չի եղել այդ պետության մասը։ Միայն քեմալականների եւ բոլշեւիկների միջեւ տեղի ունեցած «գործարքի» արդյունքում է, որ Արցախը դարձել է Սովետական Ադրբեջանի մաս:

В Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) сегодня, 27 января, в 15:00 по местному времени было объявлено о введении в обращение декларации под названием «Строительство демократического государства Нагорно-Карабахской Республики», под которой поставили свои подписи 30 делегатов. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявила член армянской делегации в ПАСЕ, депутат парламента Армении от партии «Наследие» Заруи Постанджян, которая и ввела в обращение документ, подготовленный заранее парламентской фракцией «Наследие».
По словам Постанджян, эта декларация открыта для членов ПАСЕ, «Этой декларацией мы заявляем, что НКР готова к международному признанию независимости и должна быть признана», отметила она, добавив, что члены армянской делегации в ПАСЕ от правящей коалиции тоже подписались под декларацией. Для того, чтобы документ был внесен в обращение, необходимо было 20 подписей, однако было собрано 30 подписей.
«Наличием декларации «Строительство демократического государства Нагорно-Карабахской Республики» мы положили начало процессу, разоблачит распространенную Азербайджаном дезинформацию о якобы «оккупированных территориях», - отметила депутат.
Напомним, что 27 января в ПАСЕ был принят документ под названием «Строительство демократического государства Нагорно-Карабахской Республикой». Под ним подписались 30 депутатов ПАСЕ из 12 стран.
В документе говорится, что Азербайджан провозгласил себя правопреемником Азербайджанской Демократической Республики, которая существовала в 1918-1920 годах. Однако Нагорный Карабах (Арцах) никогда не был частью этого государства. Только в результате «сделки» между кемалистами и большевиками Арцах стал частью Советского Азербайджана.