Կործանիչ երկրաշարժից հետո մեքսիկական բուրգին հասցված վնասն ուսումնասիրող հնագետները հնագույն տաճարի հետքեր են հայտնաբերել, հաղորդում է BBC-ն:
Տաճարը գտնվում է Մորելոս նահանգի Teopanzolco բուրգի մեջ: Այն թվագրվում է 1150 թվականով եւ պատկանում է Թլախուիկիի մշակույթին՝ ացտեկների ժողովուրներից մեկին, որոնք ապրել են կենտրոնական Մեքսիկայում: Տաճարի ավերակների մեջ խնկաման եւ կերամիկական բեկորներ են հայտնաբերել:
Գտածոնները հայտնաբերվել են, երբ Մեքսիկայի մարդաբանության եւ պատմության ազգային ինստիտուտի գիտնականները ռադարներ էին օգտագործում Կուեռնավակաում Teopanzolco բուրգի կառուցվածքային վնասվածքների ստուգման ժամանակ: Հնագետ Բարբարա Կոնիեցան ասել է, որ անցյալ տարվա սեպտեմբերին 7.1 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժը զգալի վնաս է հասցրել Teopanzolco-ին:

Археологи, изучающие мексиканскую пирамиду  на предмет ущерба после разрушительного землетрясения, обнаружили следы древнего храма, сообщает BBC
Храм расположен в пирамиде Teopanzolco в штате Морелос.  Он датируется 1150 годом и относится к культуре Тлахуики, одному из народов ацтеков, проживавших в центральной Мексике. Среди развалин храма  обнаружили  ладанную горелку и керамические осколки.
Открытие было сделано, когда ученые из Национального института антропологии и истории Мексики (INAH) использовали радар для проверки структурного повреждения пирамиды Teopanzolco в Куэрнаваке.
Археолог Барбара Кониеца сказала, что землетрясение силой 7,1 баллов в сентябре прошлого года  нанесло значительный урон Teopanzolco.