Իտալացի երկու քույրեր հայտարարել են, որ Մոնա Լիզայի վերջին ժառանգներն են: Այս մասին գրում է Lenta-ն՝ վկայակոչելով Daily Mail-ը:
Նատալյա եւ Իրինա Ստրոցցիները պնդում են, որ Լեոնարդո դա Վինչիի ամենահայտնի նկարում պատկերված կնոջ ազգականներն են:
Ըստ պարբերականի՝ պատմաբանները տարիներ շարունակ վիճում են, թե ո՞վ է եղել դիմանկարի մոդելը: Ոմանք ասում են, որ նկարիչն իրեն է պատկերել կնոջ կերպարով, ոմանք էլ պնդում են, որ նա պարզապես պատկերել է կատարյալ կնոջ կերպարը:
Շատերն էլ կարծում են, որ Լեոնարդո դա Վինչին պատկերել է մետաքսավաճառ Ֆրանչեսկա դել Ջոկոնդոյին: Այս կարծիքին են նաեւ Ստրոցցի քույրերը: «Նա մեր նախատատն է, մեր երակներում նույն արյունն է հոսում»,- հայտարարել է Իրինա Ստրոցցին:

Две сестры-итальянки объявили себя последними потомками Моны Лизы, сообщает  Lenta  со ссылкой на Daily Mail.
Наталия и Ирина Строцци утверждают, что они родственницы женщины, изображенной на самой известной картине Леонардо да Винчи.
По информации издания, историки уже много лет спорят, кто послужил моделью для портрета. Кто-то говорит, что художник изобразил себя в женском образе, другие утверждают, что он запечатлел образ идеальной женщины. Многие считают, что моделью стала жена торговца шелком Франческо дель Джокондо. Последнего мнения придерживаютсся и сестры Строцци.
C ними солидарен профессор истории искусств из университета Флоренции Рэб Хэтфилд, который заявляет, что на картине изображена Лиза Герардини дель Джокондо, поэтому Наталья и Ирина Строции могут с уверенностью считать себя ее потомками. «Это наша прабабушка, в наших венах течет та же кровь», — заявила Ирина Строцци.