Սեպտեմբերի 2-4-ը ՀՀ ԱԳ նախարարի հրավերով Հայաստան պաշտոնական այց կկատարի Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տարո Կոնոն։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարին կընդունեն Հանրապետության նախագահը եւ վարչապետը։
Սեպտեբերի 3-ին նախատեսված են Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Տարո Կոնոյի բանակցությունները, որոնց արդյունքներով նախարարները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարություններով։
Ճապոնիայի ԱԳ նախարարը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ տեղի կունենա ծաղկեպսակի զետեղման արարողություն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

YEREVAN. – At the invitation of Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan, Japanese Foreign Minister Taro Kono will pay an official visit to Armenia, from September 2 to 4.
The Armenian President and the Prime Minister will separately receive the Japanese FM, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
On September 3, FMs Mnatsakanyan and Toro are scheduled to conduct talks. Subsequently, they will make respective statements for the press.
Also, the FM of Japan will pay a visit to the Armenian Genocide Memorial, in capital city Yerevan, where he will lay a wreath to the monument, and pay tribute to the victims of the genocide.