Մյանմայի դատարանը Reuters լրատվական գործակալության երկու լրագրողներին դատապարտել է յոթ տարվա ազատազրկման, հայտնում է «Գազետա»-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը:
Լրագրողները ներկայացնում էին ռոհինջա ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչների վիճակը: Նրանք մեղավոր են ճանաչվել ապօրինի կերպով գաղտնի տեղեկատվություն ստանալու համար: Մասնավորապես, դատարանը գտնում է, որ գործակալության աշխատակիցները իսլամ դավանող ռոհինջա ժողովրդի շուրջ իրավիճակը լուսաբանելիս խախտել են Մյանմայի պետական գաղտնիքի մասին օրենքը:
Դատապարտված 32-ամյա Վա Լոնը եւ 28-ամյա Սոյե Օոն Մյանմայի քաղաքացիներ են: Լրագրողները ձերբակալվել էին 2017 թվականի դեկտեմբերին: Reuters-ի գլխավոր խմբագիր Ստիվեն Ադլերը տեղի ունեցածը «վշտալի օր» է անվանել Reuters- ի համար, «վշտալի օր»՝ ամբողջ աշխարհի մամուլի համար»:

Суд в Мьянме приговорил двух журналистов информационного агентства Reuters к семи годам тюремного заключения, сообщает Gazeta со ссылкой на агентство Reuters.
Журналисты освещали положение представителей национального меньшинства рохинджа. Их признали виновными в незаконном получении секретной информации. В частности, суд считает, что сотрудники агентства нарушили закон о государственной тайне в Мьянме при освещении событий, связанных с ситуацией вокруг исповедующих ислам представителей народа рохинджа. По данным прокуроров, репортеры завладели конфиденциальными государственными документами.
Приговоренные к тюремному сроку 32-летний Ва Лон и 28-летний Сое Оо являются гражданами Мьянмы. Журналисты были задержаны в декабре 2017 года. Главный редактор агентства Reuters Стивен Адлер назвал это «печальным днем для Reuters, печальным днем для прессы во всем мире».