Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի հետ բանակցությունների օրակարգը հարուստ էր եւ ընդգրկուն: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարր Զոհրաբ Մնացականյանը Միկաել Ժանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Նախարարը նշեց, թե քանի որ այցը տեղի է ունենում նախատեսված գագաթնաժողովից մեկ ամիս առաջ, բնականաբար, հիմնական թեմաներից մեկն էր դրան նախապատրաստվելը: «Մենք քննարկեցինք Ֆրանկոֆոնիայի բոլոր երկրների օրակարգերի առաջնահերթությունները, նրա ազդեցությունը եւ օգուտը անդամ երկրների համար, այս իմաստով նշվեց կազմակերպության դերը որպես լեզվական եւ մշակութային բազմակերպության հարթակ»,- նշեց ԱԳ նախարարը: Նա ընդգծեց, որ այնպիսի փոքր երկրի համար, ինչպիսին Հայաստանն է, կարեւոր է հնարավորինս շատ լեզուներ իմանալը: «Սակայն էլ ավելի կարեւոր է, որ լեզուն օգտագործվում է որպես նպատակների եւ արժեքների փոխանակման միջոց»,- նշեց նախարարը՝ հիշեցնելով, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը միավորում է Աֆրիկայի, Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի, Կարիբյան ավազանի, Հյուսիսային Ամերիկայի եւ Եվրոպայի երկրներին, իսկ համագործակցությունն օգտագործվում է ընդհանուր արժեքների առաջմղման համար՝ տոլերանտության, հումանիզմի, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության: Սրա վրա էլ կառուցվում են առաջիկա գագաթնաժողովի առաջնահերթությունները: «Մենք մտադիր ենք մինչեւ 2020 թվականը մեր նախագահության ընթացքում հասնել հնարավորինս ավելի գործնական արդյունքների»,- հայտարարեց նախարարը:
«Վստահ եմ, որ Հայաստանի համար գագաթնաժողովը կդառնա խոշոր եւ ուրախալի միջոցառում: Մենք նաեւ կաշխատենք առավելագույն չափով ներկայացնել Հայաստանի մշակույթը»,- նշեց Մնացականյանը: Նրա խոսքով՝ «Ապրել միասին» երեւանյան հռչակագրի շուրջ բանակցություններն ավարտին մոտ են, որը կառնչվի թվարկված արժեքներին:
Գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի կունենա նաեւ տնտեսական համաժողով, որը կանցկացվի Թումո կենտրոնում: Մտադրություն կա ստեղծել ՏՏ նախարարների ցանց: Դրանից բացի,  հոկտեմբերի 7-12-ը Ազատության հրապարակում կգործի Ֆրոնակոֆոնիայի գյուղը, ծրագրված է համերգ, որի ընթացքում կներկայացվի ինչպես Հայաստանի մշակույթը, այնպես էլ ելույթ կունենան Ֆրանկոֆոնիայի աստղեր: «Սա Հայաստանի համար մեծ պատիվ է եւ պատասխանատվություն»,- շեշտեց Զոհրաբ Մնացականյանը:

Повестка переговоров с генеральным секретаем международной организации франкофонии Микаэль Жан была богатой и обширной. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конфренции с генеральным секретарем Международной организации Франкофонии Микаэль Жан.
Министр отметил, что, поскольку визит проходит за месяц до запланированного саммита, естетсвенно, одной из основных тем и была подготовка к нему. «Мы обсудили приоритеты повестки всех стран франкофонии, ее влияние и польза для стран-членов, в этом плане была отмечена роль МОФ как площадки языкового и культурного мнообразия», - отметил глава МИД. Он подчеркнул, что такой маленькой страны как Армения важно знать как можно больше языков. «Но еще важнее, что язык используется как средство обмениваться целями и ценностями», - заметил министр, напомнив, что МОФ объединяет страны Африки, Азии, Латинской Америки, Карибского бассейна, Северной Америки и Европы, а сотрудничество используется для продвижения общих ценностей - толерантности, гуманизма, прав человека, демократии. На этом же строятся приоритеты предстоящешго саммита. «Мы намерены добиться как можно более практических результатов в ходе председательства до 2020 г», - заявил министр.
«Уверен, что саммит станет крупным и радостным событием для Армиении. Мы также попытаемся максимально представить культуру Армении», - отметил Мнацаканян. По его словам, близки к концу переговоры вокруг ереванской декларации «Жить вместе», которая охватит перечисленные ценности.
В рамках саммита также состоится экономичсекий форум, он пройдет в центре Тумо. Есть намерение создать сеть министров по ИТ. Помимо этого, с 7 по 12 октябряна площади Свободы в Ереване будет действовать деревня Франкофонииё запланирован концерт, в ходе которого будет представалена как култура Армении, так и выступят звезды франкофонии. «Это большая честь и ответственность для Армении», - подчеркнул Зограб Мнацаканян.