Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի հետ բանակցությունների օրակարգը հարուստ էր եւ ընդգրկուն: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարր Զոհրաբ Մնացականյանը Միկաել Ժանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Նախարարը նշեց, թե քանի որ այցը տեղի է ունենում նախատեսված գագաթնաժողովից մեկ ամիս առաջ, բնականաբար, հիմնական թեմաներից մեկն էր դրան նախապատրաստվելը: «Մենք քննարկեցինք Ֆրանկոֆոնիայի բոլոր երկրների օրակարգերի առաջնահերթությունները, նրա ազդեցությունը եւ օգուտը անդամ երկրների համար, այս իմաստով նշվեց կազմակերպության դերը որպես լեզվական եւ մշակութային բազմակերպության հարթակ»,- նշեց ԱԳ նախարարը: Նա ընդգծեց, որ այնպիսի փոքր երկրի համար, ինչպիսին Հայաստանն է, կարեւոր է հնարավորինս շատ լեզուներ իմանալը: «Սակայն էլ ավելի կարեւոր է, որ լեզուն օգտագործվում է որպես նպատակների եւ արժեքների փոխանակման միջոց»,- նշեց նախարարը՝ հիշեցնելով, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը միավորում է Աֆրիկայի, Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի, Կարիբյան ավազանի, Հյուսիսային Ամերիկայի եւ Եվրոպայի երկրներին, իսկ համագործակցությունն օգտագործվում է ընդհանուր արժեքների առաջմղման համար՝ տոլերանտության, հումանիզմի, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության: Սրա վրա էլ կառուցվում են առաջիկա գագաթնաժողովի առաջնահերթությունները: «Մենք մտադիր ենք մինչեւ 2020 թվականը մեր նախագահության ընթացքում հասնել հնարավորինս ավելի գործնական արդյունքների»,- հայտարարեց նախարարը:
«Վստահ եմ, որ Հայաստանի համար գագաթնաժողովը կդառնա խոշոր եւ ուրախալի միջոցառում: Մենք նաեւ կաշխատենք առավելագույն չափով ներկայացնել Հայաստանի մշակույթը»,- նշեց Մնացականյանը: Նրա խոսքով՝ «Ապրել միասին» երեւանյան հռչակագրի շուրջ բանակցություններն ավարտին մոտ են, որը կառնչվի թվարկված արժեքներին:
Գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի կունենա նաեւ տնտեսական համաժողով, որը կանցկացվի Թումո կենտրոնում: Մտադրություն կա ստեղծել ՏՏ նախարարների ցանց: Դրանից բացի,  հոկտեմբերի 7-12-ը Ազատության հրապարակում կգործի Ֆրոնակոֆոնիայի գյուղը, ծրագրված է համերգ, որի ընթացքում կներկայացվի ինչպես Հայաստանի մշակույթը, այնպես էլ ելույթ կունենան Ֆրանկոֆոնիայի աստղեր: «Սա Հայաստանի համար մեծ պատիվ է եւ պատասխանատվություն»,- շեշտեց Զոհրաբ Մնացականյանը:

YEREVAN. – The agenda of the talks with General Secretary of the International Organization of La Francophonie Michaëlle Jean was rich and extensive, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said on Tuesday during a joint press conference in Yerevan.
According to him, the sides discussed the upcoming summit.
“We discussed the priorities of the agenda of all the member states of the organization of La Francophonie, its influence and benefits for the member states, and the role of the International Olympic Committee as a platform for linguistic and cultural diversity,” the Foreign Minister noted.
According to him, it is important for a small country like Armenia to know as many languages as possible.
“But to use the language as a mean to exchange goals and values is more important,” Mnatsakanyan added, recalling that the OIF unites Africa, Asia, Latin America, the Caribbean, North America and Europe, and cooperation is used to promote common values, namely  tolerance, humanism, human rights, and democracy.
The priorities of the forthcoming summit are also based on it.
“We intend to achieve the most practical results possible during the chairmanship until 2020,” the Minister said.
An economic forum will also be held at TUMO center within the summit, while there is an intention to create a network of ministers on IT.
From October 7 to 12 the village of La Francophonie will operate at Yerevan Freedom square, where the concert will be held, during which both the Armenian artists and world famous stars will perform.