Այս պահին Հայաստանի պարտքը կազմում է 7 մլրդ 360 մլն դոլար, որից 6,844 մլրդը կառավարության պարտքն է: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ ներկայացնելով 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը:
Նրա խոսքով, 2019-ին պարտքը կկազմի ՀՆԱ 50,4 տոկոսը:
«Պարտքը պակասելու տարբերակ չունի, քանի դեռ ունենք դեֆիցիտով բյուջե»,-ասաց Ջանջուղազյանը հավելելով, որ 100 հազար բնակչության հաշվով պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության տոկոսային կետը 1,8 է, իսկ 2019-ի վերջում լինելու է 1,67 տոկոս, այսինքն նվազելու է:
Նախարարը նշեց, որ մեր պարտքի 84-86 տոկոսը արտարժույթով պարտքերն են, իսկ 2019-ին ունենալու ենք 85 մլրդ դրամի չափով վարկերի մարում:

YEREVAN.- Armenia’s foreign debt amounts to 7 billion and 360 million US dollars now. Accordingly, the government debt is 6 billion and 844 million US dollars, the Minister of Finance of Armenia, Atom Janjughazyan, stated the above-said at a press conference on Thursday. He noted this as he presented the 2019 State Budget draft.
According to the minister, in 2019 the debt is expected to make up 50.4% of GDP.
“There is no possibility of reducing the debt as long as we have a budget deficit,” explained Janjughazyan. The Minister noted that 84-86% of the debt is in foreign currency.