«Բացիր մուտքի դուռը: Միացրու միջանցքի լույսը». խելացի տնակը, որը ստեղծել է «Արմատ» ինժեներական լաբորատորիաների աշակերտ 14-ամյա Ալեքս Մնացականյանը, հասկանում եւ անսխալ կատարում է նման հրահանգները:
Ապագայում Ալեքսը ծրագրում է կատարելագործել իր մշակումը եւ նոր գործառույթներ ավելացնել. ձայնային հրահանգով տնակը ոչ միայն տիրոջ առջեւ կբացի անհրաժեշտ դռները եւ կմիացնի սենյակներում լույսը, այլեւ կկառավարի ողջ տեխնիկան (հեռուստացույցից մինչեւ թեյնիկ) եւ անգամ կխոսի տիրոջ հետ, եթե նա իրեն մենակ եւ տխուր զգա:
«Պատկերացրեք, որ մարդը հոգնած տուն է եկել, նա ոչինչ չի ցանկանում անել... Տունը կսկսի նրան ամեն կերպ օգնել, թեթեւացնել նրա կյանքը», NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ալեքսը:
Ալեքսն իր աշխատանքը ներկայացնում է տան ֆաներային մակետում՝ մի քանի սենյակներով եւ դռներով: Ձայնային հրահանգների համար նա դեռ օգտագործում է իր հեռախոսը: Ապագայում սակայն այս ամբողջ համակարգը հնարավոր կլինի տեղադրել իրական տան մեջ, սակայն հեռախոսի փոխարեն կօգտագործվեն հատուկ սենսորները, որոնք կլինեն ամեն սենյակի անկյունում եւ կճանաչեն տիրոջ ձայնը եւ նրա հրահանգները: Ավելին, էլեկտրաէներգիայի խնայողության համար, սենսորները կմիանան եւ կաշխատեն միայն այն սենյակում, որտեղ գտնվում է տան տերը, իսկ մնացածը «քնած» ռեժիմում կլինեն:
Ալեքսի տնակը բազմաթիվ հետաքրքիր նախագծերից մեկն է, որը ներկայացվել է DigiTec Expo 2018-ում: Այն մեկնարկել է Երեւանում հոկտեմբերի 5-ին: Բարձրահարկ համալիրի առաջին 2 հարկերում տեղադրված են հայտնի հայկական ընկերությունների ստենդները, որոնք աշխատում են ժամանակակից տեխնոլոգիանրի ոլորտում:
3-րդ հարկում համալսարանների, ուսումնական ծրագրերի եւ իհարկե «Արմատ» ինժեներական լաբորատորիաների ստենդներն են, որոնց աշակերտները պատրաստակամությամբ ցույց են տալիս սեփական ձեռքերով պատրաստված ռոբոտները, 3D տպիչները եւ այլ հայտնագործություններ:
3-րդ հարկը կարծես թե գրավել է փոխնախագահ Տիգրան Ավինյանի հատուկ ուշադրությունը, որն այսօր մասնակցեց DigiTec Expo 2018-ի հանդիսավոր բացմանը:
Երբ նա դիտում էր ռոբոտներին, որոնք փորձում են դուրս գալ լաբիրինթոսից կամ մարել «հրդեհը» (իրականում վառված լուցկու հատիկը), նրա դեմքին ժպիտ հայտնվեց:
«Մեր երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը մեծ ապագա ունի եւ մեր երիտասարդների մոտ այդ ոլորտում մեծ հնարավորություններ կլինեն», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետը:
Նրա խոսքով Հայաստանն արդեն օգտագործում է իր ներուժը ժամանակակից տեխնոլոգիաների ոլորտում եւ բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, ֆինանսների, արդյունաբերության եւ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում երկիրը լուրջ հնարավորություններ ունի:
Ցուցահանդեսի առաջին հարկում կարելի է կարմիր էլեկտրական մեքենա տեսնել՝ հագեցած ժամանակակից ինքնակառավարման համակարգով, որը մշակվել է Երեւանի ինժեներական քաղաքի մասնագետների կողմից: Մեքենաների սենսորները ճանաչում են ճանապարհի երկայնքով սպիտակ գծերը, որպեսզի մեքենան կարողանա նրանց զուգահեռ գնալ: Ռադարը եւ մյուս սենսորներն էլ վերլուծում են մեքենայի շուրջ վիճակը. ստիպում են նրան արգելակել, եթե առջեւում մեկ այլ մեքենա է կանգնած կամ օրինակ մարդ է վազում:
Մշակողները վստահ են, որ այդ ավտոպիլոտը կարող է վարորդի հավատարիմ օգնականը դառնալ՝ նկատելով այն ամենը, ինչը մարդը կարող է չտեսնել եւ կանխելով շատ պատահարներ:
Շատ հետաքրքիր են նաեւ հեռահար կառավարման գնդացիրները, որոնք մշակվել են ԿԲԽ մասնավոր ընկերության կողմից: Էքսպոյում կարելի է տեսնել նաեւ 3 տարբեր մոդելներ եւ նրանք բոլորը մշակողների խոսքով, կարող են կիրառվել զինված ուժերում: Այդ գնդացիրների առանձնահատկությունը նրանում է, որ նրանց օպերատորը կարող է երկրի մյուս ծայրում գտնվել կամ անգամ այլ երկրում եւ հեռավորության վրա կառավարել գնդացիրները:
Ուշադրության են արժանի նաեւ լուծումները, որոնք արդեն այսօր կարելի է սկսել կիրառել գյուղատնտեսությունում. «Արմատ» ինժեներական լաբորատորիաներից աղջիկները 3-րդ հարկում ցուցադրում են հիդրոպոնիկա, որը ստեղծել են սեփական ձեռքերով; Այն օգնում է բույսերի աճեցման ժամանակ խնայել ջուրը, իսկ 2-րդ հարկում կարելի է Instigate Robotics արտադրության խելացի ջերմոց գտնել, որն ինքնուրույն ջրում է բույսերը, ցողում է պարարտանյութերով եւ վնասատու միջատների դեմ նյութերով, պահպանում է օդի անհրաժեշտ ջերմաստիճանը, իսկ երեկոյան եւ անձրեւային եղանակին անջատում է լույսը:

«Открой входную дверь! Включи свет в коридоре!» – такие команды понимает и исправно выполняет умный домик, созданный 14-летним Алексом Мнацаканяном, учеником инженерных лабораторий «Армат».
В будущем Алекс планирует усовершенствовать свою разработку и добавить новые функции: по голосовой команде дом будет не только открывать перед хозяином нужные двери и включать и выключать свет в комнатах, но и управлять всей техникой (от телевизора до чайника) и даже разговаривать с хозяином, если тому будет одиноко или скучно.
«Представьте, что человек вернулся домой уставший, ему ничего не хочется делать… Дом будет ему всячески помогать, облегчать ему жизнь», - рассказал Алекс в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am.
Свою разработку Алекс демонстрирует на фанерном макете дома с несколькими комнатами и дверями. Для голосовых команд он пока что использует свой телефон. В будущем, однако, всю эту систему можно будет установить и на реальном доме, однако вместо телефона будут использоваться специальные сенсоры, установленные в углах каждой комнаты и распознающие голос хозяина и его команды. Более того, для экономии электроэнергии сенсоры будут включаться и работать только в той комнате, где находится хозяин, а все остальные будут в «спящем» режиме.
Домик Алекса – один из многочисленных интересных проектов, представленных на DigiTec Expo 2018, стартовавшей сегодня, 5 октября, в Ереване. На первых двух этажах выставочного комплекса расположены стенды известнейших армянских компаний, работающих в сфере современных технологий. На третьем же этаже – стенды университетов, учебных программ и, конечно же, инженерных лабораторий «Армат», ученики которых с готовностью показывают роботов, сделанных своими руками, 3Д-принтеры и прочие свои изобретения.
Третий этаж, кажется, привлек особое внимание вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, принявшего участие в торжественном открытии DigiTec Expo 2018. Когда он наблюдал за роботами, пытающимися выйти из лабиринта или потушить «пожар» (на самом деле – зажженную спичку), на его лице появилась улыбка.
«В нашей стране сфера информационных технологий имеет огромное будущее, и у наших молодых людей будут в этой сфере огромные возможности», - сказал вице-премьер в беседе с журналистами.
По его словам, Армения уже использует свой потенциал в сфере современных технологий, и у страны есть серьезные возможности в сфере высоких технологий, сельского хозяйства, финансов, промышленности и военной промышленности.
На первом этаже выставки можно увидеть красный электрокар, оснащенный современной системой самоуправления, разработанной специалистами ереванского инженерного городка. Сенсоры машины распознают белые линии вдоль дороги, чтобы машина могла ехать параллельно им. Радар же и другие сенсоры анализируют ситуацию вокруг машины – заставляют ее тормозить, если впереди стоит другая машина или, например, пробегает человек. Разработчики уверены, что этот автопилот может стать верным помощником водителя, замечая все то, что человек мог бы и не заметить, и предотвращая многие ДТП.
Очень интересны также модели пулеметов дистанционного управления, разработанные частной компанией КБХ. На экспо можно увидеть три разные модели, и все они, по словам разработчиков, могут найти применение в вооруженных силах. Особенность же этих пулеметов в том, что их оператор может находиться на другом конце страны – или даже в другой стране – и управлять пулеметами дистанционно.
Внимания также заслуживают решения, которые уже сегодня можно начать применять в сельском хозяйстве: девочки из инженерных лабораторий «Армат» на третьем этаже охотно продемонстрируют вам гидропонику, сделанную собственными руками и помогающую сэкономить воду при выращивании растений, а на втором этаже можно найти умный парник производства Instigate Robotics, который сам поливает растения, опрыскивает удобрениями и препаратами против вредителей, поддерживает нужную температуру воздуха, а по вечерам и в дождливую погоду включает досветку.