Երկրում, որտեղ պաշտպանված չեն մարդկանց իրավունքները եւ չկա իշխանության բաժանում, չկա Սահմանադրություն: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, մամուլի ասուլիսում նշեց Կառուցողական կուսակցության նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը:
Նրա խոսքով, ՀՀԿ-ն ձգտում էր ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որ գործադիր, օրենսդիր եւ դատական իշխանությունների բոլոր հարցերը ՀՀԿ-ի ներսում որոշվեր. «Այդ կուսակցությունը ուներ որոշակի քվե խորհրդարանում եւ նախագահի պաշտոնն էր հսկում եւ ունենում էր այդ կարողությունը: Այսօր ունենք նույն իրավիճակը. «Իմ քայլը» դաշինքը, ըստ էության, իր կուսակցության ներսում կարող է որոշումներ կայացնել, որոնք պարտադիր կլինեն եւ գործադիր, եւ օրենսդիր իշխանությունների, նույնիսկ կարող է կուսակցության ներսում որոշումներով ձեւավորել դատական իշխանություն»,-ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը՝ հավելելով, որ սա ահազանգ է, որ քաղաքական ուժերը միավորվեն Սահմանադրության փոփոխության շուրջ, որը կստեղծի այնպիսի մեխանիզմ, որը կբացառի որեւէ ուժի կողմից նման իշխանական մոնոպոլիա ունենալու հնարավորությունը:
Անդրիաս Ղուկասյանը նկատեց, որ հասարակությունը հիմա դա դրական է համարում, որովհետեւ այդկերպ հնարավոր եղավ հեռացնել ռեժիմին. «Բայց երկիրը ղեկավարելու տեսակետից, ցանկացած մենաշնորհ  չարաշահումների մեծ դաշտ է ստեղծում: Դա հասկանում են եւ աջերը, եւ ձախերը, որոնք չեն հայտնվել խորհրդարանում»:

В стране, в которой права людей не защищены и нет разделения власти, нет и Конституции. Об этом заявил на пресс-конференции 15 декабря глава Конструктивной партии Армении Андриас Гукасян.
По его словам, Республиканская партия Армении пыталась создать такую ситуацию, когда все вопросы исполнительной, законодательной и судебной властей решались внутри самой партии. «Сегодня у нас точно такая же ситуация: блок «Мой шаг», по существу, может принимать внутренние решения, которые будут обязательными и для исполнительной, и для законодательной, и даже судебной властей», - заявил Гукасян, добавив при этом, что это сигнал для объединения политсил вокруг конституционных поправок.
Это, по его словам, создаст механизм, исключающий возможность обладания правящей монополией любой силой. «С точки зрения руководства страной любая монополия создает большое поле для злоупотреблений. Это понимают и правые, и левые, которые не попали в парламент», - сказал глава Конструктивной партии Армении.