Ստրասբուրգի կենտրոնում մարդկանց վրա կրակած 29-ամյա Շարիֆ Շեկատի հայրը փորձում էր ետ պահել որդուն «Իսլամական պետության» պրոպագանդայից, հաղորդում է ՌԲԿ-ն՝ վկայակոչելով France 2-ին:
Ըստ Աբդելկրիմ Շեկատի՝ նա տեղյակ էր, որ որդին ԻՊ-ի գաղափարախոսության հետևորդ է, և այդ մասին ուներ տարաձայնություններ: «Ես միշտ ասում էի որդուս՝ նրանք հանցագործներ են»,-պատմել է Աբդելկրիմ Շեկատը նշելով, որ դեմ էր ջեհադիստների մեթոդներին: Աբդելկրիմը նշել է նաև, որ եթե իմանար, թե ինչ է նախապատրաստում իր որդին, ապա «ոստիկանությունում այդ մասին հաղորդում կտար»: Հայրը բացատրել է, որ մինչ այդ որդին «ոչ ոքի չի սպանել և մշտապես գտնվում էր մեսինջերում»
29-ամյա Շեկատը 27 անգամ բերման էր ենթարկվել տարաբնույթ իրավախախտումների համար Ֆրանսիայում, Գերմանիայում և Շվեյցարիայում, ինչպես նաև պատիժ է կրել  ֆրանսիական բանտում: Առաջին անգամ նա բերման է ենթարկվել 10 տարեկանում զենքի կիրառմամբ շորթում կատարելու կասկածանքով:
Սրտասբուրգում Սուրբծննդյան տոնավաճառում հարձակումը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 11-ին: Սպանվել է 3 և վիրավորվել 12 մարդ, որոնցից մեկն ավելի ուշ մահացել է: Շուտով իրավապահներին հաջողվել է պարզել ահաբեկչի ինքնությունը, իսկ կրակահերթից 48 ժամ անց ոստիկանությունը վնասազերծել է նրան՝ սպանելով բերման ենթարկելիս: Ակաբեկչության համար պատասխանատվություն է ստանձնել ԻՊ-ն: Ըստ BFMTV հեռուստաընկերության տվյալների՝ ակաբեկիչն ինքը բացատրել էր իր գործողությունները որպես «Սիրիայի եղբայրների համար վրեժխնդրություն»:

Отец 29-летнего Шарифа Шекатта, расстрелявшего людей в центре Страсбурга, пытался отвратить сына от пропаганды «Исламского государства, передает РБК https://www.rbc.ru/ со ссылкой на телеканал France 2.
По словам Абделькрима Шекатта, он знал о приверженности сына идеологии ИГ и имел с ним разногласия на эту тему. «Я всегда ему говорил: это преступники», — рассказал Абделькрим Шекатт, отметив, что выступал против методов джихадистов. Абделькрим отметил, что если бы знал, что готовит его сын, «то донес бы на него в полицию». Но на тот момент, объяснил отец, он ничего подобного не совершал и «никого не убивал». «Он постоянно сидел в мессенджере», — объяснил Абделькерим. Он добавил, что мог бы уговорить сына сдаться, когда после теракта того в течение двух суток преследовала полиция.
Шекатт в свои 29 лет 27 раз привлекался за различные правонарушения на территории нескольких стран Евросоюза, включая Францию, Германию и Швейцарию, а также успел отбыть срок во французской тюрьме. Первый его привод в полицию произошел в 10 лет, когда его заподозрили в вымогательстве с применением оружия.
Атака на рождественской ярмарке в Страсбурге произошла 11 декабря. Нападавший застрелил трех и ранил 12 человек, один из которых позже скончался. Вскоре правоохранителям удалось установить личность террориста, а через 48 часов после стрельбы полиция убила его при попытке задержания. Ответственность за теракт взяла на себя ИГ. Сам террорист, по данным телеканала BFMTV, объяснил свои действия «местью за братьев в Сирии».