Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը հայտնել է, որ «Դեղին բաճկոններ» շարժման ակտիվիստների գործողությունների հետեւանքով հասցված վնասը երկրի բյուջեին կարժենա 10 մլրդ եվրո: Նա այս մասին ասել է Echos պարբերականի հետ հարցազրույցում:
Նշվում է, որ այս գումարի մեջ են մտնում «դեղին բաճկոնավորների» գործողությունների հասցրած վնասները եւ նրանց կատարված մի շարք զիջումները, հավելել է Ֆիլիպը:
«Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ներկայացրած միջոցառումները կարժենան 10 մլրդ եվրո: Մենք շուրջ 4 մլրդ եվրոյի մի շարք միջոցառումներ ենք ձեռնարկում ձեռնարկությունների եւ ծախսերի համար»,- ասել է Ֆիլիպը:
Նրա խոսքով՝ այս միջոցառումները պետք է թույլ տան 2019 թվականին Ֆրանսիայի բյուջեի դեֆիցիտը պահել 3,2 տոկոս մակարդակում:
Ֆրանսիայում դեկտեմբերի 15-ին՝ անընդմեջ 5-րդ շաբաթ, «դեղին բաճկոնավորները» դուրս են եկել քաղաքների փողոցներ. վառելանյութերի գների բարձրացման դեմ բողոքը վերածվել է զանգվածային ցույցերի՝ երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրաժարականի պահանջով:

Премьер-министр Франции Эдуар Филипп сообщил, что убытки из-за действий активистов движения «желтых жилетов» обойдутся бюджету страны в €10 млрд, передает Газета.ru со ссылкой на интервью главы французского правительства  газете Echos.
Как отмечается, в эту сумму входят убытки из-за действий «желтых жилетов» и ряд уступок им, добавил Филипп.
«Анонсированные президентом (Франции Эммануэлем Макроном) меры обойдутся в €10 млрд. Мы предпринимаем ряд мер в отношении предприятий и расходов порядка €4 млрд», — сказал Филипп.
По его словам, эти меры должны позволить сдержать дефицит бюджета Франции в 2019 году на уровне 3,2%.
15 декабря во Франции пятую субботу подряд на улицы городов вышли «желтые жилеты»: протест против повышения цен на топливо вылился в массовые манифестации с требованием отставки президента Эммануэля Макрона.