Թուրքական իշխանությունները իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլա Գյուլենի կողմնակիցների դեմ գործողության շրջանակներում ձերբակալել են 118 զինծառայողներին: Հիշեցնենք, որ Անկարան Գյուլենին մեղադրում է 2016 թ. հուլիսին հեղաշրջման փորձի կազմակերպման համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը` հղում անելով NTV հեռուստաալիքին:
Ըստ վերջինիս տվյալների՝ դեկտեմբերի 14-ին Ստամբուլի դատարանը կարգադրագիր է տվել 216 զինծառայողների, այդ թվում 85 սպաների ձերբակալման մասին: Գործողությունները կատարվել են Ստամբուլի 45 շրջաններում: Դատարանն արդեն քննել է 160 ձերբակալված զինծառայողների գործերը, լսումների արդյունքներով նրանցից 118-ին կալանավորել:

Турецкие власти арестовали 118 военнослужащих в рамках операции против сторонников исламского проповедника Фетуллы Гюлена, которую Анкара обвиняет в организации попытки переворота в июле 2016 года, передает ТАСС со ссылкой на телеканал NTV.
По его данным, 14 декабря суд Стамбула выдал ордер на задержание 216 военных, в том числе 85 офицеров. Операции проводились в 45 районах провинции Стамбул. Суд уже рассмотрел дела 160 задержанные военнослужащих, по итогам слушаний он арестовал 118 из них.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров ВС Турции предприняла попытку государственного переворота. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более 2 тыс. получили ранения. В подготовке путча Анкара обвиняет Фетхуллаха Гюлена и связанную с ним организацию.