Ճապոնիան առաջիկա 5 տարիներին ամերիկյան ուժերին աջակցության նպատակով Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ հակամարտության շրջանակներում կարագացնի առաջատար կործանիչների, մեծ հեռահարության հրթիռների եւ այլ սարքավորումների համար միջոցների տրամադրումը՝ հայտնում է Reuters-ը։
Փաստաթղթում ասվում է, որ պաշտպանության ոլորտում Ճապոնիայի ծրագրերի վրա առավելագույն ազդեցություն վերջին ժամանակներնն ունեցել է ԱՄՆ-ը, ինչպես նաեւ՝ Չինաստանը, Հյուսիսային Կորեան եւ Ռուսաստանը։
Չինաստանը, լինելով աշխպարհում մեծությամբ երկրորդ տնտեսությունը, ավելի շատ նավեր եւ օդանավեր է ուղարկում Ճապոնիայի հետ սահմանին պարեկության համար, այն դեպքում, երբ Հյուսիսային Կորեան դեռեւս չի կատարել իր միջուկային եւ հրթիռային ծրագիրը փակելու խոստումը։
Ճապոնիայի գնումներից ԱՄՆ արտադրության մյուս սարքավորումները ПРО Aegis Ashore համալիրներն են, չորս KC-46 Pegasus ինքնաթիռ-լիցքվորողները, որոնք արտադրում է Boeing Co-ն, եւ ինը E-2 Hawkeye ինքնաթիռները։
Ճապոնիան պատրաստվում է առաջիկա 5 տարիներին 25,5 տրիլիոն իեն (224,7 մլրդ դոլար) ծախսել ռազմական տեխնիկայի վրա, ինչը 6,4 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ հնգամյա պլանը։

Japan will accelerate spending on advanced stealth fighters, long-range missiles and other equipment over the next five years to support U.S. forces facing China’s military in the Western Pacific, two new government defense papers said, Reuters reported.
“The United States remains the world’s most powerful nation, but national rivalries are surfacing and we recognize the importance of the strategic competition with both China and Russia as they challenge the regional order,” said a 10-year defense program outline approved by Prime Minister Shinzo Abe’s government on Tuesday.
The United States, followed by China, North Korea and Russia, are the countries that most influenced Japan’s latest military thinking, the paper said.
In Beijing, Foreign Ministry spokeswoman Hua Chunying said Japan was “singing the same old tune” and making “thoughtless remarks” about China’s normal defense activities.
Japan plans to buy 45 Lockheed Martin Corp (LMT.N) F-35 stealth fighters, worth about $4 billion, in addition to the 42 jets already on order, according to a separate five-year procurement plan approved on Tuesday.
Other U.S.-made equipment on Japan’s shopping list includes two land-based Aegis Ashore air defense radars to defend against North Korean missiles, four Boeing Co (BA.N) KC-46 Pegasus refueling planes to extend the range of Japanese aircraft, and nine Northrop Grumman (NOC.N) E-2 Hawkeye early-warning planes.
Japan plans to spend 25.5 trillion yen ($224.7 billion) on military equipment over the next five years, 6.4 percent higher than the previous five-year plan. Cost-cutting will free up another 2 trillion yen for purchases, the procurement paper said.