ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանել է քաղաքական փախստականներին ապաստան տրամադրելու սահմանափակումները, սակայն տրամադրման մասին որոշումը կկայացվի անհատական կարգով՝ տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Քաղաքական ապաստան տրամադրելու կարգը Ռուսաստանում հաստատվել էր նախագահի 1995թ․ հրամանագրով։ Դրանում ներառված էին պայմաններ, որոնց պատճառով օտարերկրացիները չէին կարողանում քաղաքական ապաստանի տրամադրման դիմում ներկայացնել։
«Ռուսական Դաշնության նախագահի կողմից ստորագրված հրամանագիրը հանեց 20 տարի առաջ սահմանված սահմանափակումները, որոնք թույլ չէին տալիս ապաստան տրամադրել քաղաքական փախստականներին։ Միաժամանակ, անպայման, որոշումները հետագայում կկայացվեն յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքի համար անհատական կարգով՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության պետական շահերը»,- ասվում է Կրեմլի տեղեկատվության մեջ։

Президент РФ Владимир Путин снял ограничения на предоставление убежища политическим беженцам в РФ, однако решение о предоставлении будет приниматься в индивидуальном порядке, передает РИА Новости.
Порядок предоставления политического убежища в РФ был утвержден указом президента в 1995 году, в нем были определены условия, из-за которых иностранец не мог обратиться с заявлением о предоставлении ему политического убежища.
«Подписанный президентом Российской Федерации указ снял установленные 20 лет назад ограничения, не позволявшие предоставлять убежище политическим беженцам. При этом, безусловно, решения в дальнейшем будут приниматься индивидуально, в каждом конкретном случае с учетом государственных интересов Российской Федерации», - говорится в сообщении Кремля.