ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ուղնուծուծով լինելով ՀՀԿ–ական, պետք է շարունակի մնալ ՀՀԿ–ի ղեկավար։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Ինչո՞ւ պետք է ՀՀԿ նախագահը փոխվի։ Ինքը որպես ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ եւ որպես մարդ, որն ուղնուծուծով ՀՀԿ–ական է իր գաղափարներով, պետք է շարունակի մնալ ՀՀԿ ղեկավար»,–ասաց նա։
Հարցին՝ Սերժ Սարգսյանի ցանկությո՞ւնն է մնալ ՀՀԿ ղեկավարի պաշտոնում, Շարմազանովն ասաց. «Պարոն նախագահը երբեք իր ցանկություններով չի առաջնորդվել ո՛չ պետական պաշտոններում, ո՛չ կուսակցական պաշտոններում։ Դեռ շատ ժամանակ կանցնի ու մեր քաղաքացիները կհասկանան, որ եթե մեր երկրում այս 25-30 տարվա ընթացքում երկու կամ երեք պատասխանատու պետական մտածող գործիչ է եղել, դրանցից մեկը եղել է Սերժ Սարգսյանը ե՛ւ որպես կուսակցության առաջնորդ, ե՛ւ որպես պետության առաջնորդ, ե՛ւ որպես արցախյան ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար»։
Էդուարդ Շարմազանովը չի նշում, թե երբ է լինելու կուսակցության համագումարը, սակայն համոզված է՝ եթե այսօր էլ լինի համագումարը, Սերժ Սարգսյանը ձայների մեծամասնությամբ կվերընտրվի կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում։
«Անսխալական մարդիկ չան, սակայն ես ինչպես այն ժամանակ եմ հպարտ եղել, որ ինքն իմ կուսակցության նախագահն է, հիմա էլ կրկնակի հպարտ եմ, Սերժ Սարգսյանը ե՛ւ ասելիք ունի, ե՛ւ անելիք ունի քաղաքականության մեջ եւ իմ խորին համոզմամբ պետք է շարունակի ղեկավարել ՀՀԿ–ն»,– ասաց նա։
ՀՀԿ–ն, նրա խոսքով, արտախորհրդարանական «կլասիկ» ընդդիմություն է լինելու. «Ստիպելու ենք Նիկոլ Փաշինյանի ապաշնորհ կառավարությանը աշխատել, , սակայն ոչ «ռեակցիոն» գործելակերպով, հանդես ենք գալու օրենսդրական նախաձեռնություններով»։

Третий президент Армении Серж Саргсян, республиканец до мозга костей, должен оставаться во главе Республиканской партии Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
«А почему должен смениться председатель РПА? Он как руководитель исполнительного органа и как человек, до мозга костей был республиканцем по своей идеологии, и должен оставаться во главе РПА», - заявил он.
На вопрос о том, пожелание ли самого Сержа Саргсяна оставаться во главе РПА, Шармазанов заметил: «Господин президент никогда не руководствовался своими желаниями, ни на государственных должностях, ни партийных. Пройдет много времени, и наши граждане поймут, что если в нашей стране за 25-30 лет было 2-3 деятеля с государственным мышлением, то одним из них был Серж Саргсян и как партийный лидер, и как глава государства, и как командир сил самообороны Арцаха».
Когда состоится съезд РПА, Шармазанов не сообщил, однако уверен, что если он пройдет даже сегодня, Серж Саргсян большинством голосов будет переизбран на посту руководителя партии. «Нет не ошибающихся людей, но я как тогда, так и сейчас горжусь тем, что он глава моей партии, и сейчас горжусь вдвойне. Сержу Саргсяну есть что делать и в политике, и по моему глубокому убеждению, он должен продолжить руководить РПА», - отметил Шармазанов. По его мнению, РПА станет классической внепарламентской оппозицией. «Заставим бесталанное правительство Никола Пашиняна работать, но в реакционном стиле, будем выступать с законодательными инициативами», - заявил Эдуард Шармазанов.