Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանն իր համերաշխությունն է հայտնել քրդական «Ժողովրդավարական հասարակության կոնգրես»–ի կին համանախագահ Լեյլա Գյուվենին։
Կարո Փայլանը Twitter–ի իր էջում լուսանկար է հրապարակել ու գրել. «91 օր հացադուլի մեջ գտնվող Լեյլա Գյուվենի համար համերաշխության հերթապահության մեջ ենք»։
Նշենք, որ կալանքի տակ գտնված Լեյլա Գյուվենը Աբդուլլահ Օջալանի դեմ իրականացվող սահմանափակումների դեմ բանտում հացադուլ էր սկսել։ Օրեր առաջ դատարանը նրա առողջական վիճակը հաշվի առնելով՝ ազատ է արձակել, սակայն նա տանն է շարունակում հացադուլը։ Կին գործիչը պահանջում է վերջ դնել Աբդուլլահ Օջալանի հետ հանդիպումների արգելքին եւ թույլ տալ նրա հետ շփվել։

In Diyarbakır, Turkey, Istanbul Armenian MP from the country’s opposition pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP), Garo Paylan, has expressed his solidarity with co-chair Leyla Güven of the pro-Kurdish Democratic Society Congress (DTK).
“We took over with our deputy, in Diyarbakır, at DTK, the turn of duty of solidarity with Leyla Güven, who is on the 91st day of her hunger strike,” Paylan wrote on Twitter and posted a respective photo.
Leyla Güven, who was under arrest, had started a hunger strike in prison, and in protest of the restrictions that are imposed upon Abdullah Öcalan—a founding member of the Kurdistan Workers Party (PKK) which Ankara considers a terrorist organization—who is in prison in Turkey.
But considering Güven’s deteriorating health condition, the court had recently ruled that she be released from prison. She, however, continues her hunger strike at home.