«Վերականգնողական նպատակներով» կանեփի օգտագործումը լեգալացնելու մի շարք երկրների փորձերն ուղիղ ճանապարհ են դեպի թմրանյութերի դժոխք։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Խոր տագնապ է առաջացնում մի շարք երկրներում կանեփի լեգալացումը այն «վերականգնողական» կամ բժշկական նպատակներով օգտագործելու պատրվակով։ Սա ուղիղ ճանապարհ է դեպի «թմրանյութերի դժոխք»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը՝ հանդես գալով ՄԱԿ թմրանյութերի հանձնաժողովի 62-րդ նստաշրջանի նախարարական հատվածում։
«Մարդու իրավունքների փաստարկներով «քողարկվելու» փորձերը քննադատության չեն դիմանում։ Անհրաժեշտ է ամենախիստ ձեւով հետեւել ՄԱԿ երեք պրոֆիլային կոնվենցիաների դրույթներին, որոնք ամբողջ հակաթմրանյութային համակարգի անկյունաքարն են եւ պետք է մնան անսասան»,- ընդգծել է ՌԴ արտգործնախարարը։
Լավրովը նշել է, որ թմրաբիզնեսը «նախկինի պես պարարտ միջավայր է ծառայում կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի համար, ծնում է բռնություն»։
«Ի հայտ են գալիս նոր հոգեակտիվ նյութեր։ Լուրջ մտահոգություն են առաջացնում  այնպիսի բարձրտեխնոլոգիական մարտահրավերներ, ինչպիսին են «Դարքնեթը», այսպես կոչված անկոնտակտ թմրաթրաֆիկի վճարումների էլեկտրոնային միջոցների օգտագործումը»,- ասել է Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ այս բոլոր մարտահրավերներից «ոչ ոք միայնակ գլուխ հանել չի կարող», ուստի այսօր, ինչպես երբեւէ, պահանջված են համաշխարհային հանրության միասնական ջանքերը՝ ընդհանուր խնդրի դեմ պայքարելու համար։

Попытки ряда стран легализовать каннабис под предлогом его употребления в «рекреационных целях» - это прямая дорога в наркотический ад. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости
«Глубокую тревогу вызывает легализация в ряде стран каннабиса под предлогом его употребления в «рекреационных» или медицинских целях. Это прямая дорога в «наркотический ад», - сказал российский министр, выступая на министерском сегменте 62-й сессии комиссии ООН по наркотическим средствам.
«Попытки «прикрыться» аргументами о правах человека не выдерживают критики. Необходимо самым строгим образом придерживаться положений трех профильных конвенций ООН, которые являются краеугольным камнем всей антинаркотической системы и должны оставаться незыблемыми», - подчеркнул глава МИД РФ.
Лавров отметил, что наркобизнес «по-прежнему служит питательной средой для организованной преступности и коррупции, порождает насилие».
«Появляются новые психоактивные вещества. Серьезное беспокойство вызывают такие современные высокотехнологичные угрозы, как «Даркнет», использование электронных средств платежей, так называемого бесконтактного наркотрафика», - сказал Лавров.
По его словам, со всеми этими вызовами «никто не справится в одиночку», поэтому сегодня как никогда востребованы консолидированные усилия всего мирового сообщества для борьбы с общей проблемой.