Թուրքական հանգստավայրը կրկին պատրաստվում է հյուրընկալել ռեկորդային թվով զբոսաշրջիկների 2019 թվականի ընթացքում: Քաղաքային իշխանությունները խոստանում են ներմուծել մի շարք փոփոխություններ ամենատարբեր ոլորտներում՝ սկսած օդանավակայանում սպասարկումից եւ վերջացրած ռեստորաններով եւ տաքսիներով, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում կատարելով ԱՏՕՌ-ին:
Անթալիայում կայացել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում հնչեցվել են նպատակներն ու խնդիրները 2019 թվականի համար: Ինչպես հայտարարել է նահանգապետ Մունիր Քարալօղլուն, այս տարի հանգստավայրում զբոսաշրջիկների հոսքը կավելանա 20-25 տոկոսով: Այդկերպ Անթալիան ձգտում է հյուրընկալել ավելի քան 16 մլն օտարերկրյա հյուրերի:
Քարալօղլուն հիշեցրել է հյուրանոցների սեփականատերերին, որ նրանք պատասխանատու են զբոսաշրջիկների ծախսերի աճի համար. այժմ նրանք պետք է կենտրոնանան «որակյալ հյուրերի վրա», որոնց կհետաքրքրի ոչ միայն հանգիստը լողափում, այլ նաեւ մշակույթը, կերակրատեսակները եւ Թուրքիայում հանգստի այլ ձեւերը: Անթալիայի նահանգապետի խոսքերով՝ այժմ նկատվում է որոշակի անարդար միտում՝ «լցնելով հյուրանոցները»՝ դեռեւս չի հաջողվել «լցնել փողոցներն ու շուկաները», որպեսզի զբոսաշրջիկները լողափից հեռանալուց հետո ազատ ժամանակն անցկացնեն հյուրանոցներից դուրս:
Այդ առնչությամբ իշխանությունները մտադիր են ուժեղացնել վերահսկողությունը նաեւ ռեստորանների սեփականատերերի նկատմամբ: Ինչպես հայտարարել է Քարալօղլուն, իշխանությունները քաջատեղյակ են զբոսաշրջիկներին խաբելու եւ ծառայությունների գներն արհեստականորեն բարձրացնելու դեպքերի մասին:
Նահանգապետը խոստացել է նաեւ կարգուկանոն հաստատել Անթալիայում տաքսիստների շրջանում: Այս տարի բոլոր «սեզոնային» տաքսիստները կանցնեն հատուկ դասընթացներ: Անհրաժեշտ է մաքրել շուկան առանց արտոնագրի փոխադրողներից, որոնք կապ են հաստատում իրենց օտարերկրյա հաճախորդների հետ սոցցանցերի միջոցով:

Турецкий курорт снова готовится принять рекордное число иностранных туристов в сезоне 2019 года. Городские власти обещают им ряд важных изменений в самых разных сферах – начиная с обслуживания в аэропорту и заканчивая ресторанами и такси, сообщает РИА Новости со ссылкой на АТОР.
В Анталье прошло предсезонное совещание, где были озвучены цели и задачи на 2019 год. Как заявил губернатор региона Мунир Каралоглу, в этом году турпоток на курорт вырастет на 20-25%. Таким образом, Анталья рассчитывает принять более 16 миллионов иностранных гостей.
Каралоглу напомнил отельерам, что они ответственны за рост расходов туристов – теперь им стоит ориентироваться на «качественных гостей», которым будут интересны не только пляжный отдых, но и культура, гастрономия и другие виды отдыха в Турции. Пока, по словам губернатора Антальи, наблюдается некий несправедливый перевес – загружая отели, до сих пор не удалось «загрузить улицы и рынки», чтобы туристы проводили свободное от пляжного отдыха время за пределами гостиниц.
В этой связи власти намерены ужесточить и контроль над рестораторами. Как заявил Каралоглу, власти знают о случаях обмана туристов и завышения цен на услуги.
Также губернатор пообещал навести порядок и с таксистами в Анталье. В этом году все «сезонные» таксисты пройдут специальные тренинги. Нужно будет очистить рынок от нелегальных извозчиков без лицензии, находящих своих иностранных клиентов в соцсетях.