Բանակում մահացության աստիճանը պետք է ամեն կերպ կրճատել, չնայած, իսպառ վերացնել հնարավոր չէ: Այս մասին, Նյու Յորքում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Անխուսափելի է, զենքով են, երիտասարդ են եւ պայմանները, որտեղ իրենք գործում են այս պահին, զուտ տնտեսական պատճառներով հնարավոր չէ այն վիճակի հասցնել, որ նման բաներ չլինեն»,-ասել է նա:
Նախարարն ընդգծել է՝ կարեւոր է պայքարել կրիմինալ բարքերի դեմ, որոնց դրսեւորումներից մեկը բացահայտվել էր Մեղրիի զորամասերից մեկում. «Զորամասում այնքան էին լկտիացել, որ կանեփ էին աճեցնում»:
Դավիթ Տոնոյանը նաեւ կողմ է արտահայտվել բանակում կանանց դերի բարձրացմանը:
Ինչ վերաբերում է բանակում իրականացվող ծրագրերի իրականացման մեջ Սփյուռքի դերին, հիմնականում նվիրատվությունների տեսքով, պաշտպանության նախարարն ընդգծել է. «Ամենաչսիրած բանը Զինված ուժրում հանգանակության խնդիրներն են: «Մեզ՝ զինվորականներին, սովորեցնում են չխնդրել, չվախենալ»:

Mortality rate in the army should be reduced in every way, albeit it’s impossible to completely do away with it.
The Minister of Defense of Armenia, Davit Tonoyan, on Friday stated the above-said at a meeting with the Armenian community in New York, the Voice of America Armenian Service reported.
“For purely economic reasons, it’s impossible to bring it to the point that such things [mortality in the army] don’t happen,” he said.
Tonoyan stressed that it is important to fight against criminal conduct within the armed forces.
Also, the minister spoke in favor of expanding the role of women in the army.
As for the Armenian diaspora’s part—and primarily in the form of donations—in the programs being implemented in the army, Davit Tonoyan highlighted as follows: “The most unwelcome thing in the armed forces is donation issues. They teach us—the military—not to beg, not to be afraid.”