Շրի Լանկայի իշխանությունները կրկին վերահաշվարկել են կիրակի օրը տեղի ունեցած պայթյունների շարքի զոհերի թիվը՝ հայտնում է Reuters-ը։
Արդյունքում պարզվել է, որ այն ավելի քան 100-ով քիչ է նախկինում հայտարարվածից։ Զոհվել է 253 մարդ, ոչ թե՝ 359։ Ողբերգության զոհերի թիվը ճշտած ՆԳ փոխնախարար Ռուվեն Վիեվարդենեն այս անճշտության համար մեղադրել է մորգերին, որոնք անստույգ տեղեկություններ են հաղորդել զոհերի թվի մասին։
Իր հերթին երկրի առողջապահության ծառայությունների ղեկավար Անիլ Ջասինգեն նշել է, որ զոհերի թիվը կարող է հասնել 260-ի։

The officials of Sri Lanka revised the death toll from Easter Sunday bombings down by about 100 on Thursday, blaming the difficulty in identifying body parts at bomb scenes for the earlier inaccurate number, Reuters reported.
The new official figure was 253, down from an earlier 359, Deputy Defence Minister Ruwan Wijewardene said. He blamed inaccurate data provided by morgues for the discrepancy. Anil Jasinghe, the director general of Sri Lanka’s health services, told Reuters any figure was an estimate: “It could be 250 or 260. I can’t exactly say. There are so many body parts and it is difficult to give a precise figure.”