Նյու Յորքի դեմոկրատ քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոն մտադիր է հինգշաբթի պաշտոնապես հայտարարել 2020 թվականին տեղի ունենալիք հաջորդ ընտրություններին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնի համար պայքարի մեջ մտնելու մասին, հայտնում է NBC-ն:
Դե Բլազիոն ծնվել է 1961 թվականին Մանհեթենում: Նա 2000 թվականին ղեկավարել է Նյու Յորքի նահանգից ԱՄՆ Կոնգրսի Սենատ ընտրվող Հիլարի Քլինթոնի շտաբը: 2010 թվականից զբաղեցրել է Նյու Յորքի հանրային պաշտպանի պաշտոնը, որը քաղաքի ամենակարեւոր պաշտոններից մեկն է:
Դե Բլազիոն 2013 թվականին հաղթել է Նյու Յորքի քաղաքապետի ընտրություններում: Պաշտոնը ստանձնել է 2014 թվականի հունվարի 1-ին՝ 1993 թվականից սկսած դառնալով ամերիկյան խոշորագույն մեգապոլիսի քաղաքապետի պաշտոնում առաջին դեմոկրատը: 2017 թվականին դե Բլազիոն վերընտրվել է երկրորդ ժամկետով:
Այս պահին նախագահին պաշտոնին առաջադրվելու մտադրության մասին հայտարարել են արդեն երկու տասնյակից ավելի դեմոկրատներ: Ապագա նախագահական արշավի ընթացքում կուսակցական ակտիվիստների առաջին ժողովները տեղի կունենան 2020 թվականի փետրվարի սկզբին Այովա նահանգում: Դեմոկրատական կուսակցության համագումարը, որի ժամանակ կառաջադրվի նախագահի պաշտոնի թեկնածուն, տեղի կունենա 2020 թվականի հուլիսի 13-16-ը Միլուոկիում (Վիսկոնսին նահանգ):
Հանրապետական կուսակցությունից նախագահի թեկնածուի տեղին հավակնում են առայժմ երկուսը՝ երկրի գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Մասաչուսեթսի նախկին նահանգապետ Բիլ Ուելդը: Հանրապետականների համագումարը տեղի կունենա 2020 թվականի օգոստոսի 24-27-ը Շառլոտ քաղաքում (Հյուսիսային Կարոլինա նահանգ):

Мэр Нью-Йорка демократ Билл де Блазио намерен в четверг официально объявить о вступлении в борьбу за пост президента США на следующих выборах, которые состоятся в 2020 году, передает ТАСС со ссылкой на NBC.
Де Блазио родился в 1961 году в нью-йоркском районе Манхэттен. В 2000 году он руководил штабом Хиллари Клинтон на выборах в Сенат Конгресса США от штата Нью-Йорк. С 2010 года занимал пост общественного защитника Нью-Йорка - одну из самых важных должностей в городе.
В 2013 году де Блазио одержал победу на выборах мэра Нью-Йорка. В должность он вступил 1 января 2014 года, став первым с 1993 года демократом на посту градоначальника крупнейшего американского мегаполиса. В 2017 году де Блазио был переизбран на второй срок.
К настоящему моменту о намерении баллотироваться на пост президента заявили уже более двух десятков демократов. Первые собрания партийных активистов в ходе будущей президентской кампании пройдут в штате Айова в начале февраля 2020 года. Съезд Демократической партии, на котором будет выдвинут кандидат на пост президента, состоится с 13 по 16 июля 2020 года в Милуоки (штат Висконсин).
На место кандидата в президенты от Республиканской партии пока претендуют двое - действующий президент страны Дональд Трамп и экс-губернатор штата Массачусетс Билл Уэлд. Республиканцы проведут свой съезд с 24 по 27 августа 2020 года в городе Шарлотт (штат Северная Каролина). 59-е выборы президента США пройдут 3 ноября 2020 года.