ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «դժգոհ կլինի», եթե Իրանը Մերձավոր Արեւելքում լարվածության ֆոնին ռազմական գործողություններ սկսի, հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Նրա խոսքով՝ Թրամփը Իրանի «վարքագծի փոփոխությունների» ցանկություն ունի եւ դեմ է Իրանի կողմից ցանկացած ագրեսիվ գործողության:
New York Times պարբերականը, վկայակոչելով ԱՄՆ կառավարությունում 3 աղբյուրի, ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանի կողմից սպառնալիքի հետ կապված Վաշինգտոնի նախազգուշացումները ակտիվացել են այն բանից հետո, երբ ուսումնասիրվել են Պարսից ծոցում փոքր նավերի վրա հրթիռների լուսանկարները, որոնք այնտեղ են տեղակայվել իրանական ռազմականացված կազմավորումների կողմից: Ըստ պարբերականի՝ լուսանկարները խորացրել են այն մտավախությունները, որ իրանական ուժերը կարող են հրթիռներ արձակել ամերիկյան ռազմանավերի վրա:
Թրամփը հինգշաբթի հայտարարել էր, որ իր մերձավորարեւելյան քաղաքականության հետ կապված ոչ մի ներքին անհամաձայնություն չկա, եւ համոզմունք է հայտնել, որ «Իրանը շուտով կցանկանա խոսել»:
Այս մեկնաբանությունը Washington Post-ի եւ New York Times-ի այն տեղեկությունների պատասխանն էր, թե հակասություններ են առկա նրանց միջեւ, ովքեր կարծում են, որ Իրանը ամերիկյան ուժերի վրա հարձակման է պատրաստվում եւ ովքեր համոզված են, որ Իրանի գործողությունները պաշտպանական բնույթ ունեն ու ԱՄՆ գործողությունների արձագանքն են: Մասնավորապես, նման կարծիքի են մի քանի եվրոպացի դաշնակիցներ:

The US President Donald Trump will be unhappy if Iran starts hostilities amid increasing tension in the Middle East, VOA reported.
White House press secretary Sarah Sanders reiterated to reporters early Thursday that Trump wanted a "behavioral change" from Iran and would oppose any aggressive actions by the Islamic Republic.
The New York Times earlier reported, citing three sources in the US government, that Washington’s warnings about the threat from Iran were intensified after photos were revealed, capturing missiles on small ships in the Persian Gulf.
Trump said Thursday that there was no internal discord about his Middle Eastern policy, and expressed confidence that Iran will soon want to talk.
These comments were a response to the Washington Post and New York Times reports about the contradictions between those who believe that Iran is preparing to attack American forces and those who are convinced that Iran’s actions are defensive in nature and are a reaction to US actions. European allies shares this stance.