ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «դժգոհ կլինի», եթե Իրանը Մերձավոր Արեւելքում լարվածության ֆոնին ռազմական գործողություններ սկսի, հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Նրա խոսքով՝ Թրամփը Իրանի «վարքագծի փոփոխությունների» ցանկություն ունի եւ դեմ է Իրանի կողմից ցանկացած ագրեսիվ գործողության:
New York Times պարբերականը, վկայակոչելով ԱՄՆ կառավարությունում 3 աղբյուրի, ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանի կողմից սպառնալիքի հետ կապված Վաշինգտոնի նախազգուշացումները ակտիվացել են այն բանից հետո, երբ ուսումնասիրվել են Պարսից ծոցում փոքր նավերի վրա հրթիռների լուսանկարները, որոնք այնտեղ են տեղակայվել իրանական ռազմականացված կազմավորումների կողմից: Ըստ պարբերականի՝ լուսանկարները խորացրել են այն մտավախությունները, որ իրանական ուժերը կարող են հրթիռներ արձակել ամերիկյան ռազմանավերի վրա:
Թրամփը հինգշաբթի հայտարարել էր, որ իր մերձավորարեւելյան քաղաքականության հետ կապված ոչ մի ներքին անհամաձայնություն չկա, եւ համոզմունք է հայտնել, որ «Իրանը շուտով կցանկանա խոսել»:
Այս մեկնաբանությունը Washington Post-ի եւ New York Times-ի այն տեղեկությունների պատասխանն էր, թե հակասություններ են առկա նրանց միջեւ, ովքեր կարծում են, որ Իրանը ամերիկյան ուժերի վրա հարձակման է պատրաստվում եւ ովքեր համոզված են, որ Իրանի գործողությունները պաշտպանական բնույթ ունեն ու ԱՄՆ գործողությունների արձագանքն են: Մասնավորապես, նման կարծիքի են մի քանի եվրոպացի դաշնակիցներ:

Президент США Дональд Трамп «будет недоволен», если Иран начнет военные действия на фоне усиления напряженности на Ближнем Востоке, заявила его пресс-секретарь Сара Сандерс, передает «Голос Америки».
По ее словам, Трамп хочет «поведенческих изменений» со стороны Ирана и выступает против любых агрессивных действий со стороны Исламской Республики.
Газета New York Times ранее сообщила со ссылкой на три источника в правительстве США, что предупреждения Вашингтона по поводу угрозы со стороны Ирана активизировались после того, как были изучены фотографии ракет на малых судах в Персидском заливе, размещенные там иранскими военизированными формированиями. По словам газеты, фотографии усилили опасения, что иранские силы могут запустить ракеты по американским военным кораблям.
Трамп в четверг заявил, что никакого внутреннего разлада по поводу его ближневосточной политики нет, и выразил уверенность, что «Иран вскоре захочет поговорить».
Эти комментарии стали ответом на сообщения Washington Post и New York Times о противоречиях между теми, кто считает, что Иран готовится к атаке на американские силы, и теми, кто убежден, что действия Ирана носят оборонительный характер и являются реакцией на действия США. Такого мнения, в частности, придерживаются некоторые европейские союзники.