Տորոնտոյի ՀՅԴ-ի հանգանակությամբ Սարդարապատում կանգնեցված Արամ Մանուկյանի հուշարձանի բացմանը չեն հրավիրել ՀՅԴ ներկայացուցիչներին: Հուշարձանի հովանավորը՝ պրն. Ջանբազյանը թանգարանում սպասել է մինչև բացումը տեղի ունենա, հետո մոտենա իր նվիրատվությամբ կանգնեցված հուշարձանին: Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է 5-րդ ալիք հեռուստաընկերության տնօրեն Հարություն Հարությունյանը։
Նրա գրառման մեջ, մասնավորապես, ասված է․
«Սարդարապատում Արցախի հեծելազորի մուտքը մարտադաշտ փոխեց ճակատամարտի ընթացքը և աշխարհի քարտեզի վրա գրվեց Հայաստանի Հանրապետություն անունը:
Արցախի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Արշավիր Ղարամյանը ֆեյսբուքյան էջում շնորհավորել է բոլորին Հայոց պետականության վերածննդի խորհրդանիշը դարձած, Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ և ավելացրել. «Առաջին անգամ մեր նորօրյա անկախության ընթացքում Արցախը պաշտոնապես չի մասնակցում ՀՀ-ում տեղի ունեցող տոնական միջոցառումներին»։
Հ.գ. Պաշտոնապես չի մասնակցում, այսինքն՝ պաշտոնական հրավեր չի եղել: Հասկացա՞ք:
Հ.գ.2. Տորոնտոյի ՀՅԴ-ի հանգանակությամբ Սարդարապատում կանգնեցված Արամ Մանուկյանի հուշարձանի բացմանը չեն հրավիրել նաև ՀՅԴ ներկայացուցիչներին: Ասել են Վարչապետը իր ախրրանայով պետք է բացի հուշարձանը և արտախորհրդարանական ուժերին հրավեր չեն ուղարկել: Սա էլ հասկանանք և շարժվենք առաջ: Հուշարձանի հովանավորը ՝ պրն. Ջանբազյանը թանգարանում սպասել է, մինչև բացումը տեղի ունենա, հետո մոտենա իր նվիրատվությամբ կանգնեցված հուշարձանին:

Members of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun (ARF-D) political party weren’t invited to the unveiling of the monument to Aram Manukyan erected in Sardarapat with a donation from ARF-D Toronto Chapter. The sponsor of the monument, Mr. Janbazian, waited at the museum until the monument was unveiled so that he could approach the monument erected through his donation. This is what Director of Armenia’s Fifth Channel TV Company Harutyun Harutyunyan wrote on his Facebook page.
His Facebook post particularly reads as follows:
“The entrance of the cavalry of Artsakh into Sardarapat changed the course of the Battle of Sardarapat and placed the Republic of Armenia on the world map.
On his Facebook page, hero of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), Lieutenant-General Arshavir Gharamyan congratulated all Armenians on the occasion of the First Republic of Armenia (the holiday has become a symbol of the renaissance of Armenian statehood) and added the following: “This is the first time since independence that Artsakh is not officially participating in the festivities taking place in the Republic of Armenia”.
P.S.: Artsakh is not officially participating, meaning there was no official invitation. Do you understand?
P.S. 2: Members of the ARF-D were also not invited to the unveiling of the monument to Aram Manukyan erected in Sardarapat through a donation from ARF-D Toronto Chapter. They said the Prime Minister had to unveil the monument with his bodyguards and didn’t send invitations to extra-parliamentary forces. Let’s understand this as well and move forward. The sponsor, Mr. Janbazian waited at the museum until the monument was unveiled and then approached the monument erected through his donation.