Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, որը Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի առանցքային մասնակիցն է, կրճատում է ռազմական ներկայությունը Եմենում ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ լարվածության սրման պատճառով։ Այս մասին տեղեկացնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով չորս արեւմտյան դիվանագիտական աղբյուրների։
Երկու դիվանագետի խոսքով՝ ԱՄԷ-ն  չորս զորատեսակ դուրս է բերել Ադենի հարավային նավահանգստից եւ Եմենի արեւմտյան ափից։ Դիվանագետներից երեքը հայտարարել են, որ Աբու Դաբին կնախընտրեր ձեռքի տալ ունենալ իր ուժերը եւ սպառազինությունները, եթե լարվածությունը Միացյալ Նահանգների եւ Իրանի միջեւ էլ ավելի աճի Պարսից ծոցում լցանավերի վրա հարձակումից եւ Թեհրանի կողմից անօդաչուն խոցելուց հետո։
«Ճիշտ է, որ եղել են զորքերի որոշ տեղաշարժեր, բայց դա Եմենի պատճառով չէ»,- Reuters-ին ասել է էմիրությունների բարձրաստճան պաշտոնյան՝ ավելացնելով, որ ԱՄԷ-ն նախկինի պես լիովին հավատարիմ է ռազմական կոալիցիային եւ «չի թողնի վակուում Եմենում»։
Սակայն պարզ չէ, թե ԱՄԷ-ի ինչ քանակությամբ ուժեր կմնան Եմենում։ Արեւմտյան մի դիվանագետ ասել է, որ ԱՄԷ-ն «շատ» ուժեր է դուրս բերել Արաբական թերակղզուց վերջին երեք շաբաթում։

Объединенные Арабские Эмираты, являющиеся ключевым участником возглавляемой Саудовской Аравией коалиции, сражающейся в Йемене, сокращают свое военное присутствие на фоне угрозе в связи с обострением напряженности между США и Ираном. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на четырех западных дипломатических источников.
По словам двух дипломатов, ОАЭ вывели часть  войск из южного порта Адена и западного побережья Йемена.  Трое из дипломатов заявили, что Абу-Даби предпочел бы иметь под рукой свои силы и вооружения, если напряженность между Соединенными Штатами и Ираном еще больше возрастет после нападений на нефтяные танкеры в Персидском заливе и сбитого Тегераном американского беспилотника.
«Это правда, что были некоторые передвижения войск , но это не передислокация из Йемена», - сказал Reuters высокопоставленный чиновник эмирата, добавив, что ОАЭ по-прежнему полностью привержены военной коалиции и «не оставят вакуум» в Йемене.
Однако неясно, какой количество сил ОАЭ остается в Йемене.  Один западный дипломат сказал, что ОАЭ вывели «много» сил из страны Аравийского полуострова за последние три недели.