Հաիթիի մայրաքաղաք Պորտ օ Փրենսում երկուշաբթի փակ են եղել գրեթե բոլոր խոշոր մայրուղիները, ցուցարարները դժգոհ են ավտոլցակայաններում վառելիքի անբավարարությունից եւ բենզինի գների բարձրացումից, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Hoy թերթին։
Նշվում է, որ Պորտ օ Փրենսի մի քանի շրջաններում ցուցարարները ավտոդողերից բարիկադներ են կառուցել եւ այրել դրանք, քարեր նետել ոստիկանների վրա։ Նրանք ստեղծված իրավիճակի համար մեղադրում են նախագահ Ժովենել Մոիզին, որը, ցուցարարների կարծիքով, հանցակից է կոռուպցիային։
Ճանապարհները փակելու պատճառով բենզինով լի ցիստեռնները չեն կարողացել հասնել ավտոլցակայաններ։ Դա հանգեցրել է այն բանին, որ օրվա վերջին դրանք լիովին փակվել են։
Օգոստոսի վերջին Հաիթիի վառելիքային ընկերությունները նախազգուշացրել էին, որ կարող են դադարեցնել բենզինի վաճառքը, եթե երկրի իշխանությունները չփակեն իրենց հանդեպ ունեցած պարտքերը։ Նրանց տվյալներով՝ կառավարությունը պարտք է մոտ 100 մլն դոլար, ինչը խնդիրներ է ստեղծում ընկերությունների համար եւ խանգարում վարկերի վերաբերյալ նրանց բանակցություններին բանկերի հետ։ Կարիբյան երկրի իշխանությունները մինչ այդ սուբսիդիաներ էին վճարում բենզին վաճառողներին՝ բնակչության համար դրա գների իջեցման նպատակով, որի զգալի մասը ծայրահեղ աղքատ է։
Հաիթիի Հանրապետությունը, որի բնակչությունը մոտ 10,6 մլն է, Արեւմտյան կիսագնդի ամենաաղքատ պետությունն է։ Փետրվարին երկրում սկսվել են բողոքի զանգվածային ակցիաներ, որոնց մասնակիցները պահանջում են նախագահ Ժովենել Մոիզի հրաժարականը, նրանք իշխանություններին մեղադրում են գնաճի, պաշտոնյաների կոռումպացվածության եւ երկրում տնտեսական վիճակի ընդհանուր վատացման մեջ։

Практически все крупные магистрали столицы Гаити Порт-о-Пренса были перекрыты в понедельник участниками протестов, которые были недовольны дефицитом топлива на автозаправочных станциях и ростом цен на бензин, сообщает ТАСС   со ссылкой на газету Hoy.
Отмечается, что в нескольких районах Порт-о-Пренса протестующие сооружали баррикады из шин и поджигали их, бросали камни в полицейских. Они обвиняют в сложившейся ситуации президента Жовенеля Моиза, который, по мнению манифестантов, причастен к коррупции.
Из-за перекрытия дорог цистерны с имеющимся бензином не могли доехать до автозаправочных станций. Это повлекло их закрытие до конца дня.
В конце августа компании топливного сектора Гаити предупреждали, что могут прекратить продажу бензина, если власти страны не покроют долги перед ними. По их данным, правительство должно около $100 млн, что создает проблемы для самих компаний и препятствует их переговорам с банками по кредитам. Власти карибской страны до этого выплачивали субсидии продавцам бензина с целью снизить цены для населения, значительная доля которого проживает за чертой бедности.
Республика Гаити, население которой составляет около 10,6 млн человек, - беднейшее государство Западного полушария. В феврале в стране начались массовые акции протеста, их участники требуют отставки президента Жовенеля Моиза, винят власти в росте инфляции, коррумпированности чиновников и общем ухудшении экономической ситуации в стране.