Հոնկոնգի համալսարանի (HKU) հետազոտողների եւ ուսանողների խումբը Հայաստանում պեղումների ժամանակ հայտնաբերել է հսկայական տարաներ, կենդանիների ոսկորներ եւ ամրոցի պատեր, որոնք ավելի քան 3000 տարեկան են։
Հնագիտական նախագիծը (the Ararat Plain Southeast Archaeological Project) իրականացվել է 2019-ի ամռանը, ասվում է համալսարանի կայքում։ APSAP-ը համատեղ հետազոտական նախագիծ է HKU-ի եւ Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի միջեւ։ Դոկտոր Փիթեր Ջ.Կոբը նախագիծը ղեկավարել է Արթուր Պետրոսյանի եւ Բորիս Գասպարյանի հետ համագործակցությամբ։
Նախագիծը, որը նախատեսված է հինգ տարվա համար, հետազոտում է Վեդիի տարածքը։ Հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է խոշոր պեղումներին Վեդիի ամրոցի կողքին։ Այստեղ պահպանվել են հսկայական ամրոցի պատեր՝ մինչեւ չորս մետր բարձրությամբ։ Դրանք ուղղանկյուն պաշտպանական աշտարակի մնացորդներ են։ Ամրոցի պատերի երկու շարասյուները պաշտպանել են ամրոցի ներսակողմը։ Պատերը ուշ բրոնզե եւ երկաթի դարերին են պատկանում՝ մ.թ.ա. 1500-500 թվականներին։ Տեղանքը մի քանի անգամ է օգտագործվել, այդ թվում միջնադարում, 800 տարի առաջ։
Հետազոտական խումբը երեք խրամատ է փորել, որտեղ գտնվել են հսկայական տարաներ, շենքերի պատեր եւ զանազան հետաքրքիր նմուշներ, ներառյալ կենդանիների ոսկորներ սննդի մնացորդներում։

A team of researchers and students from HKU unearthed huge storage jars, animal bones and fortress walls from 3,000 years ago in Armenia as they initiated the Ararat Plain Southeast Archaeological Project (APSAP) during the summer of 2019, the University of Hong Kong reported
APSAP is a collaborative research project between HKU and the Institute of Archaeology and Ethnography of the Republic of Armenia’s National Academy of Sciences. Dr. Peter J. Cobb, assistant professor in the Faculties of Education and Arts, directs the project in collaboration with Artur Petrosyan and Boris Gasparyan of the Armenian Institute.
The project, expected to last for at least five years, aims at understanding human life and mobility in the ancient landscapes. It investigates the area around Vedi, Armenia, at the southeast edge of the wide and fertile Ararat Plain.
The main focus was a major excavation at a site in the middle of the valley called the Vedi Fortress. The site preserves huge ruined fortification walls up to four meters high, with a central rectangular defensive tower. Two long series of fortification walls protected an inner “keep” of a citadel. The walls date to the Late Bronze and Iron Ages of 1500-500 BC. The site has been reused multiple times, including during the Medieval period of 800 years ago.
The research team dug three trenches on the site, making exciting finds of huge storage jars, walls of buildings, and a variety of fascinating artifacts including animal bones discarded from meals.