Հոնկոնգի համալսարանի (HKU) հետազոտողների եւ ուսանողների խումբը Հայաստանում պեղումների ժամանակ հայտնաբերել է հսկայական տարաներ, կենդանիների ոսկորներ եւ ամրոցի պատեր, որոնք ավելի քան 3000 տարեկան են։
Հնագիտական նախագիծը (the Ararat Plain Southeast Archaeological Project) իրականացվել է 2019-ի ամռանը, ասվում է համալսարանի կայքում։ APSAP-ը համատեղ հետազոտական նախագիծ է HKU-ի եւ Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի միջեւ։ Դոկտոր Փիթեր Ջ.Կոբը նախագիծը ղեկավարել է Արթուր Պետրոսյանի եւ Բորիս Գասպարյանի հետ համագործակցությամբ։
Նախագիծը, որը նախատեսված է հինգ տարվա համար, հետազոտում է Վեդիի տարածքը։ Հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է խոշոր պեղումներին Վեդիի ամրոցի կողքին։ Այստեղ պահպանվել են հսկայական ամրոցի պատեր՝ մինչեւ չորս մետր բարձրությամբ։ Դրանք ուղղանկյուն պաշտպանական աշտարակի մնացորդներ են։ Ամրոցի պատերի երկու շարասյուները պաշտպանել են ամրոցի ներսակողմը։ Պատերը ուշ բրոնզե եւ երկաթի դարերին են պատկանում՝ մ.թ.ա. 1500-500 թվականներին։ Տեղանքը մի քանի անգամ է օգտագործվել, այդ թվում միջնադարում, 800 տարի առաջ։
Հետազոտական խումբը երեք խրամատ է փորել, որտեղ գտնվել են հսկայական տարաներ, շենքերի պատեր եւ զանազան հետաքրքիր նմուշներ, ներառյալ կենդանիների ոսկորներ սննդի մնացորդներում։

Группа исследователей и студентов из Университета Гонконга (HKU) в ходе раскопок в Армении нашла огромные тары для хранения, кости животных и крепостные стены, которым более 3000 лет.
Археологический проект (the Ararat Plain Southeast Archaeological Project) был осуществлен летом 2019 года, говорится на сайте университета. APSAP - это совместный исследовательский проект между HKU и Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения. Доктор Питер Дж. Кобб руководил проектом в сотрудничестве с Артуром Петросяном и Борисом Гаспаряном.
Проект, рассчитанный на пять лет исследует область вокруг Веди. Основное внимание уделялось крупным раскопкам на участке рядом с крепостью Веди. Здесь сохранились огромные разрушенные крепостные стены высотой до четырех метров с центральной прямоугольной оборонительной башней. Две длинные серии крепостных стен защищали внутреннюю «крепость» цитадели. Стены датируются поздним бронзовым и железным веками 1500-500 гг. до н.э. Место было повторно использовано несколько раз, в том числе во время средневекового периода 800 лет назад.
Исследовательская группа вырыла три траншеи, где были найдены огромные тары для хранения, стены зданий и разнообразные интересные артефакты, включая кости животных в остатках пищи.