Հայաստանում չկա տեղեկատվական անվտանգության պետական ռազմավարություն, չկան համապատասխան նորմեր, օրինակ՝ այն մասին, թե պաշտոնատար անձինք կապի ինչպիսի միջոցներից կամ հեռախոսներից պետք է օգտվեն, չնայած հայտնի է, որ տեղեկությունների արտահոսքը կարող է ավելի մեծ վնաս հասցնել, քան երբ կոտրվում են պաշտոնական կայքերը: Այս մասին դեկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօր գլոբալ մասշտաբով գործում են հաքերային կազմակերպություններ, որոնք աշխատում են պետության համար եւ կատարում են հակառակորդի ենթակառուցվածքները շարքից հանելու հանձնարարություններ, ինչը կարող է ունենալ շատ ավելի լուրջ հետեւանքներ, քան ռազմական գործողությունները, եւ Հայաստանն առայժմ պատրաստ չէ սրան դիմակայելուն:
Փորձագետի կարծիքով՝ 2020 թվականին Հայաստանի համար գլխավոր խնդիրներից մեկն են շարունակում մնալ նաեւ օրենսդրական բացերը: «Ինչ վերաբերում է սովորական օգտատերերին, ապա նրանց համար մարտահրավեր կդառնա էլեկտրոնային առեւտրի բումը, ինչի հետ կապված անհրաժեշտ է մշակել վարքագծի համապատասխան մշակույթ եւ օգտվել միայն ստուգված էլեկտրոնային խանութներից ու աղբյուրներից»,- հավելեց նա:
Մարտիրոսյանը կարեւորեց բնակչության տեղեկատվական գրագիտության մեծացումը, ինչը «ֆեյք լրատվամիջոցների» դեմ պայքարի առավել արդյունավետ միջոց է: «Քանի դեռ նման տեղեկությունների պահանջարկ կա, համանման լրատվամիջոցները կգործեն եւ կբարգավաճեն»,- ընդգծեց Սամվել Մարտիրոսյանը:

Armenia lacks a strategy on information security and appropriate norms for, say, the communication means or phones that officials should use, even though it is clear that more harm is caused when there is outflow of information than when an official website is hacked. This is what information security expert Samvel Martirosyan told journalists today.
According to him, there are global hacker organizations that work for the State and complete assignments to destroy the adversary’s infrastructures which can lead to more serious consequences than military operations, and Armenia isn’t ready to resist this for the time being.
According to the expert, the gaps in the legislation will remain one of the key issues for Armenia in 2020. Martirosyan attached importance to the increase of information literacy of the population as an effective way of fighting against “fake media”. “Since there is still a demand for such information, these media outlets will continue to operate and prosper,” Samvel Martirosyan emphasized.
Based on his calculation, there are about 1,300,000 Internet users in Armenia, of which nearly 70,000 are fake users.