ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է Պենտագոնի միջոցներից լրացուցիչ 7,2 մլրդ դոլար հատկացնել Մեքսիկայի սահմանին նոր պատնեշներ կառուցելու համար, հայտնում է Washington Post-ը՝ վկայակոչելով շինարարության ծրագրերը:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ կառավարությունն այս ֆինանսավորման շնորհիվ բավարար փող կունենա, որ 2022 թվականի գարնանն ավարտի նոր պատնեշի գրեթե 885 մղոնի կառուցումը: Պարբերականը նաեւ նշում է, որ այս գումարի հատկացման դեպքում սահմանի պատնեշների համար հատկացված դաշնային միջոցների ընդհանուր չափը կհասնի 18,4 մլրդ դոլարի:
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ 500-550 մղոն երկարաությամբ ամբողջ պատը կառուցված կլինի 2020 թվականի հաջորդ ընտրությունների ժամանակ: Թրամփի վարչակազմը հայտարարել էր, որ Մեքսիկայի սահմանին նոր պատնեշների կառուցման համար մոտ 3,6 մլրդ դոլար կվերցնի բյուջեի այլ հոդվածներից: Թրամփն այդ նպատակի համար օգտվել էր սահմանին ԱԴ հայտարարելով, ինչը թույլ է տալիս ներգրավել այլ նպատակների համար Կոնգրեսի արդեն հատկացրած միջոցները:
Թրամփը միակողմանի քայլեր էր ձեռնարկել Կոնգրսից պատի կառուցման ֆինանսավորման հասնելու մի շարք անհաջող փորձերից հետո: Այս տարաձայնությունները հանգեցրել էին 2018 թվականի դեկտեմբրից 2019 թվականի հունվար տեւած ամենաերկարատեւ «շաթդաունին»: Թրամփը վերջին «շաթդաունի» հետեւանքով չէր ստացել պատի համար որոնվող միջոցները, բայց այդ նպատակի համար վերաբաշխել էր Պենտագոնի միջոցները, չնայած Կոնգրեսում վրդովմունքին:

US President Donald Trump intends to allocate an additional $ 7.2 billion from the Pentagon for the construction of new barriers on the border with Mexico, Washington Post reported referring to construction plans received.
According to the newspaper, thanks to this funding, the government will have enough money to complete about 885 miles of the new wall by the spring of 2022. If this money is allocated, the total amount of federal funds allocated for border protection will reach $ 18.4 billion, the source added.
Earlier, Trump said that the entire wall with a length of 500-550 miles will be built for the next election in 2020. The Trump administration said it would take about $ 3.6 billion to build new wall from other budget items. Trump used the announcement of the state of emergency at the border, which allows you to use the funds already allocated by Congress for other purposes.
Trump took unilateral steps after a series of unsuccessful attempts to get Congress to finance the construction of the wall. These disagreements led to the longest shutdown in history in December 2018 - January 2019. As a result of the last shutdown, Trump did not receive the required funds on the wall, but redistributed Pentagon funds for these purposes, despite the indignation in Congress.