ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է Պենտագոնի միջոցներից լրացուցիչ 7,2 մլրդ դոլար հատկացնել Մեքսիկայի սահմանին նոր պատնեշներ կառուցելու համար, հայտնում է Washington Post-ը՝ վկայակոչելով շինարարության ծրագրերը:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ կառավարությունն այս ֆինանսավորման շնորհիվ բավարար փող կունենա, որ 2022 թվականի գարնանն ավարտի նոր պատնեշի գրեթե 885 մղոնի կառուցումը: Պարբերականը նաեւ նշում է, որ այս գումարի հատկացման դեպքում սահմանի պատնեշների համար հատկացված դաշնային միջոցների ընդհանուր չափը կհասնի 18,4 մլրդ դոլարի:
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ 500-550 մղոն երկարաությամբ ամբողջ պատը կառուցված կլինի 2020 թվականի հաջորդ ընտրությունների ժամանակ: Թրամփի վարչակազմը հայտարարել էր, որ Մեքսիկայի սահմանին նոր պատնեշների կառուցման համար մոտ 3,6 մլրդ դոլար կվերցնի բյուջեի այլ հոդվածներից: Թրամփն այդ նպատակի համար օգտվել էր սահմանին ԱԴ հայտարարելով, ինչը թույլ է տալիս ներգրավել այլ նպատակների համար Կոնգրեսի արդեն հատկացրած միջոցները:
Թրամփը միակողմանի քայլեր էր ձեռնարկել Կոնգրսից պատի կառուցման ֆինանսավորման հասնելու մի շարք անհաջող փորձերից հետո: Այս տարաձայնությունները հանգեցրել էին 2018 թվականի դեկտեմբրից 2019 թվականի հունվար տեւած ամենաերկարատեւ «շաթդաունին»: Թրամփը վերջին «շաթդաունի» հետեւանքով չէր ստացել պատի համար որոնվող միջոցները, բայց այդ նպատակի համար վերաբաշխել էր Պենտագոնի միջոցները, չնայած Կոնգրեսում վրդովմունքին:

Президент США Дональд Трамп намерен выделить из средств Пентагона дополнительные 7,2 миллиарда долларов на строительство новых заграждений на границе с Мексикой, сообщает газета Washington Post со ссылкой на полученные планы строительства.
По данным газеты, благодаря этому финансированию у правительства будет достаточно денег, чтобы к весне 2022 года завершить примерно 885 миль нового ограждения. Издание также отмечает, что в случае, если эти деньги будут выделены, общий размер федеральных средств, выделенных на ограждение границы, достигнет 18,4 миллиардов долларов, передает РИА Новости
Ранее Трамп заявлял, что вся стена протяженностью 500-550 миль будет построена к следующим выборам в 2020 году. Администрация Трампа заявила, что возьмет около 3,6 миллиарда долларов на строительство новых заграждений на границе с Мексикой из других статей бюджета. Трамп воспользовался для этого объявлением режима ЧП на границе, которое позволяет задействовать средства, уже выделенные конгрессом на другие цели.
Трамп предпринял односторонние шаги после ряда неудачных попыток добиться от конгресса финансирования строительства стены. Эти разногласия привели к наиболее продолжительному в истории шатдауну в декабре 2018 — январе 2019 года. В результате последнего "шатдауна" Трамп не получил искомых средств на стену, но перераспределил на эти цели средства Пентагона, несмотря на возмущение в конгрессе.