2013 թվականին Մոսկվայում սպանված Լեւոն Գրիգորյանի ընտանիքը բաց նամակով դիմել է ՌԴ ԱԳՆ-ին եւ Գլխավոր դատախազությանը՝ պահանջելով հետաքննել եւ քրեական պատասխանատվության ենթարկել արցախցի հայ երիտասարդին սպանած Ս.Մ. Ջաֆարովին, որը փախել է Ադրբեջան, հաղորդում է Infoteka 24-ը:
«Մեր Լյովկան 23 տարեկան էր, երբ 2013 թվականի փետրվարի 23-ին ադրբեջանցին լկտիաբար մեջքից դանակով երկու մահացու հարված հասցրեց՝ առաջին հարվածը հասցնելով թոքերին, երկրորդը՝ սրտին… կանգնեցնելով Լյովկայի կյանքը Մոսկվայում Ռուդնեւկա փողոցի թիվ 19 տան մոտ»,- ասվում է նամակում:
Լեւոն Գրիգորյանը (Լյովկա) պաշտպանել է երկու աղջիկների, որոնց նույնիսկ 18 տարեկանը չէր լրացել: «Չիկագո» ակումբում ադրբեջանցի 3 հարբած անձինք բացահայտորեն եւ լկտիաբար ոտնձգություններ են կատարել աղջիկների նկատմամբ՝ չնայած ծանոթանալու մերժումներին: Գրիգորյանը նրանց նկատողություն է արել, որից հետո ծեծկռտուք է սկսվել:
Ծեծկռտուքի ժամանակ ադրբեջանցիներից մեկը՝ Ս.Մ. Ջաֆարովը մոտեցել է Լ.Ա. Գրիգորյանին, դանակով մեջքից երկու մահացու հարված հասցրել Գրիգորյանին, եւ արդեն տղայի մահից հետո ադրբեջանցիները լքել են ակումբը:
ՌԴ Քննչական կոմիտեն մեկ տարի շարունակ հետախուզում չի հայտարարել Ադրբեջանի քաղաքացու նկատմամբ՝ վերջինիս հնարավորություն տալով թաքնվել իր հայրենիքում: Հանցագործությունից 7 տարի անց մարդասպանն այդպես էլ չի պատժվել:
Ադրբեջանի իշխանությունները՝ ադրբեջանցու կողմից Արցախի բնակչի սպանության փաստով քրեական գործ ստանալով՝ չնայած ՌԴ Գլխավոր դատախազության բազմաթիվ հարցումներին եւ պահանջներին, դադարեցրել են քրեական հետապնդումը Ս.Մ. Ջաֆարովի նկատմամբ: Ավելին, դադարեցնելով քրեական գործը՝ Ադրբեջանը մինչ այժմ գործը չի փոխանցել Ռուսաստանին:
Սպանվածի ընտանիքը դիմել է նաեւ ՀՀ ԱԳՆ-ին եւ Գլխավոր դատախազությանը, սակայն հայկական կառույցներն ի վիճակի չեն եղել օգնել:
Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Պետդումայի ղեկավարի տեղակալ Ի.Ա. Յարովայան անձամբ դիմել է ՌԴ ՔԿ ղեկավարին՝ պահանջելով վերահսկել հետաքննության ընթացքը, սակայն որեւէ արդյունքի չի հասել:
Բաքվի համար սովորական պրակտիկա է դարձել հանցագործին թաքցնելը եւ ապաստան տրամադրելը: Բավական է հիշել Հունգարիայում ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունն ու Սաֆարովի հերոսացումը:
Լեւոն Գրիգորյանի սպանության դեպքում Ջաֆարովը, հավանաբար, էլ ավելի մեծ պատիվ ունի, քանի որ պարզապես ոչ թե հայի է սպանել, այլ Արցախի բնակչի: Եվ Ադրբեջանի քաղաքականությունը, որի համար «մարդու իրավունքները» ոչ այլ ինչ են, քան բառակույտ, զարմանալի չէ՝ ի տարբերություն ռուս իրավապահների գործողությունների, որոնք իրենց անգործությամբ մարդասպանին թույլ են տվել լքել ՌԴ տարածքը: Այդ համատեքստում համապատասխան կառույցները պետք է շտկեն իրավապահների սխալն ու վերականգնեն միութենական հանրապետության քաղաքացիների նկատմամբ արդարությունը:

Семья убитого в 2013 году в Москве Левона Григоряна обратилась с открытым письмом в Министерство иностранных дел и Генеральную прокуратуру России с требованием разобраться и привлечь к уголовной ответственности убийцу армянского парня из Арцаха азербайджанца Джафарова С.М., находящего в Азербайджане, сообщает Infoteka 24.
«Нашему Лёвке было 23 года, когда в ночь на 23.02.2013 г. подлая рука азербайджанца нанесла со спины два смертельных удара ножом, пронзив первым ударом лёгкое, а вторым сердце…. остановив Лёвкин жизненный путь на ул. Рудневка д. 19, Москва», – говорится в письме.
Левон Григорян (Левка) заступился за двух девочек, которым не было и 18 лет! Находясь в клубе «Чикаго» трое пьяных лиц из Азербайджана открыто и нагло домогались до девушек, несмотря на неоднократные отказы в знакомстве, продолжали своё хамское и вызывающее поведение! Григорян сделал им замечание, после чего завязалась драка!
В ходе драки, один из азербайджанцев – Джафаров С.М. подошёл к дерущимся – своему соотечественнику и Григоряну Л.А., где, имеющимся при себе ножом, со спины, нанёс 2 смертельных ранения Григоряну, и уже после смерти парня они покинули клуб!
Следственный комитет Российской Федерации на протяжении года не объявлял в розыск убийцу – гражданина Азербайджанской Республики Джафарова С.М., дав последнему возможность скрыться на своей родине. Спустя семь лет после преступления, убийца так и не наказан.
Власти Азербайджана, получив уголовное дело по факту убийства азербайджанцем жителя Арцаха (Нагорного Карабаха) – армянина, несмотря на многочисленные запросы и требования Генеральной прокуратуры РФ, прекратили уголовное преследование (в отношении Джафарова С.М.) и приостановили уголовное дело. Они, мало того, что приняли незаконное решение о прекращении уголовного преследования, так ещё и до настоящего времени не передают обратно России уголовное дело.
Родственники убитого обращались также в МИД и Генеральную прокуратуру Армении, однако армянские структуры оказались не в состоянии помочь в этом деле.
Заместитель председателя Государственной думы Федерального собрания Российской Федерации Яровая И.А. лично обращалась к Председателю Следственного комитета Российской Федерации с требованием контролировать ход расследования, но результатов также не последовало.
Практика сокрытия и предоставления убежища преступникам обычна для Баку. Достаточно вспомнить героизацию Рамиля Сафарова, отрубившего топором голову спящему армянскому офицеру Гургену Маргаряну в Венгрии. После того, как суд Будапешта экстрадировал Сафарова в Азербайджан, он тут же был оправдан и объявлен героем.
В случае с убийством Левона Григоряна, Джафаров С.М. наверняка пользуется еще большим почетом, ведь он убил не просто армянина, а уроженца Арцаха. И политика Азербайджана, для которого понятие «права человека» ничто иное, как набор букв, понятна и не удивительна, в отличие от действий российских правоохранительных органов, которые своим бездействием позволили убийце свободно покинуть территорию Российской Федерации. В этом контексте компетентные структуры должны исправить ошибки правоохранителей и восстановить справедливость по отношению к гражданам союзной республики.