Կորոնավիրուսի պանդեմիան շատ հեռու է ավարտից Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, եւ դրա կանխմանն ուղղված ընթացիկ միջոցառումները ժամանակ են խնայում երկրների համար` դրա լայնածավալ տարածմանը նախապատրաստվելու համար, հայտարարել է Համաշխարհային բանկի Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տարածաշրջանային տնօրեն Տակեշի Կասային, գրում է The Guardian-ը:
«Թույլ տվեք ինձ պարզություն մտցնել: Համաճարակը հեռու է իր ավարտից Ասիայում եւ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Դա երկար մարտ է լինելու... Մեզ պետք է, որպեսզի յուրաքանչյուր երկիր շարունակի պատրաստվել լայնածավալ տարածմանը»,- շեշտել է նա:
Նույնիսկ կիրառված բոլոր միջոցառումների դեպքում տարածաշրջանում կորոնավիրուսի տարածման ռիսկը չի վերանա այնքան ժամանակ, քանի դեռ պանդեմիան շարունակվում է, նշել է Կասային:
Նա նախազգուշացրել է, որ պանդեմիայի հետեւանքով առաջացած տնտեսական ճգնաժամը կարող է աղքատության հանգեցնել Արեւելյան Ասիայի մեծ մասում:

Пандемия коронавируса далека от своего завершения в Тихоокеанском регионе, и текущие меры по предотвращению его распространения экономят время для стран, чтобы подготовиться к его крупномасштабному распространению, заявил региональный директор Тихоокеанского региона Всемирного Банка Такеши Касаи, пишет The Guardian
«Позвольте мне внести ясность. Эпидемия далека от своего завершения в Азии и Тихоокеанском регионе. Это будет долгая битва... Нам нужно, чтобы каждая страна продолжала готовиться к крупномасштабному распространению», - подчеркнул он.
Даже при наличии всех примененных мер, риск  распространения коронавируса в регионе не исчезнет, пока пандемия продолжается, отметил Касаи.
Он предупредил, что экономический кризис, возникший в результате пандемии, может привести к нищете в большей части регионов Восточной Азии.