Եվրախմբին չի հաջողվել 500 մլրդ եվրոյի չափով ԵՄ տնտեսության վերականգնման ծրագրի շուրջ համաձայնության հասնել 16 ժամ տեւած բանակցություններից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը: Այս մասին հայտարարել է Եվրախմբի ղեկավար Մարիու Սենտենուն:
«16 ժամ տեւած բանակցությունների հետ մենք չկարողացանք համաձայնության հասնել: Մինչեւ հինգշաբթի դադարեցվել է Եվրախմբի նիստի անցկացումը»,- ասել է նա:
Իր հերթին, Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը չեղարկել է Սենտենուի վիդեոճեպազրույցը, որը պետք է տեղի ունենար բանակցությունների արդյունքներն ամփոփելուց հետո:
Վերականգնում կես տրիլիոն եվրոյի չափով
Վիդեոհամաժողովից առաջ Սենտենուն վիդեոուղերձ է տարածել, որում խոստացել է, որ Եվրախումբը կընդունի 540 մլրդ եվրոյի չափով տնտեսության վերականգնման ծրագիրը:
«Ես ակնկալում եմ, որ եվրագոտու ֆինանսների նախարարները հզոր պատասխան կտան կորոնավիրուսի համավարակին: Դա Եվրախմբի պատմության մեջ ամենախոշոր եւ ամենաամբիցիոզ ծրագիրն է: Այդ ծրագիրը պետք է պաշտպանի մեր տնտեսությունն ու սոցիալական ոլորտը, երբ մենք կհայտնվենք ռեցեսիայի մեջ կարանտինի չեղարկումից հետո»,- ասել էր Սենտենուն:
Վատատեսական սցենար
Եվրախումբը ստեղծվել է 1998 թվականին, նրա գործունեության նպատակն է համակարգել եվրագոտու պետությունների ֆինանսական եւ մոնետար քաղաքականությունը, որի անդամ են 19 երկրներ:
Եվրահանձնաժողովի վերջին գնահատականի համաձայն՝ 2020 թվականին կանխատեսված 1,4 տոկոսի չափով տնտեսական աճը կփոխվի՝ դառնալով առնվազն 1 տոկոս:

After a 16-hour teleconference that concluded on Wednesday morning, eurozone finance ministers failed to find an agreement on the economic response to tackle the impact of the coronavirus, Euractiv reported.
“After 16h of discussions we came close to a deal but we are not there yet,” said Eurogroup President Mario Centeno on his Twitter account. The conference will resume on Thursday.
Before starting the video conference on Tuesday, Centeno shared a video message and promised that the Eurogroup would host the largest aid program in its history with a total volume of € 540 billion to restore the economy after the coronavirus pandemic. This program should combine the measures and schemes proposed earlier by various EU institutions to assist various sectors of the community’s economy.
The Eurogroup was created in 1998, its activities are aimed at coordinating the financial and monetary policies of the states of the euro area.
According to the latest estimates of the European Commission published in mid-March, instead of the economic growth projected in the EU for 2020 at 1.4%, there will be a decline of at least 1% amid the pandemic. According to sources, the European Commission is reportedly exploring possible actions if a scenario is implemented with a decline of 2.5% of GDP.