Քանի որ ամբողջ Ամերիկայում կորոնավիրուսային ճգնաժամի պատճառով առօրյա կյանքը շրջվել է ոտքից գլուխ, իսկ բիզնեսի զանգվածային փակումը տնտեսությունը գցել է ազատ անկման մեջ, New York Times-ի նախկին թղթակիցներից մեկը տագնապ է ահազանգում՝ ագրեսիվ ռազմավարություն թելադրող մոդելները սխալ համարելով:
Ալեքս Բերենսոնը մի քանի շաբաթ ամեն օր վերլուծել է ճգնաժամի մասին տվյալները եւ հանգել այն եզրակացության, որ տնտեսության ամբողջական հատվածների փակման ռազմավարությունը հիմնված է մոդելավորման վրա, որը վիրուսի իրողությունների հետ համաձայնեցված չէ, փոխանցում է FoxNews-ը:
Բերենսոնը, որը նախկին թղթակից է, 1999-2010 թվականներին աշխատել է «Թայմսում», հիմնականում զբաղվել է դեղագործական արդյունաբերությամբ եւ վերջերս վերստին հանրահայտ դարձավ իր՝ «Ձեր երեխաներին պատմեք մարիխուանայի, հոգեկան հիվանդություններ եւ բռնության մասին ճշմարտությունը» գրքով:
Բերենսոնը չի հերքում կորոնավիրուսի գոյությունը եւ ազատության սահմանափակման ծրագրերի վերաբերյալ դավադրությունների տեսության կողմնակից չէ: Դրա փոխարեն նա պնդում է, որ ի պատասխան ճգնաժամի գործարկված մոդելները սխալ են, եւ դա օրեցօր ավելի ակնհայտ է դառնում:
«Փետրվարին ես անհանգստացած էի վիրուսի պատճառով: Մարտի կեսին ինձ առավել վախեցնում էր տնտեսության վիճակը: Բայց հիմա ես սկսում եմ իսկապես նյարդայնանալ,- այս շաբաթ գրել է նա իր թվիթերյան էջում: - Դա դժվար չէ: Մոդելները չեն գործում: Հիվանդանոցները դատարկ են: Ինչո՞ւ ենք մենք շարունակ խոսում կարանտինի մասին»:
Հիվանդանոցներն, իհարկե, դատարկ չեն այնպիսի վայրերում, ինչպիսին սաստիկ տուժած Նյու Յորքն է, եւ լուրեր են տարածվել գերծանրաբեռնված բժիշկների ու անհետաձգելի օգնության բաժանմունքների մասին: Բերենսոնը դա խոստովանել է հինգշաբթի տված հարցազրույցում:
Մտավախություններն այն կապակցությամբ, որ այս վիրուսը զգալիորեն ավելի վարակիչ է ու մահացու, քան գրիպի ցանկացած սովորական շտամ, Ամերիկայում եւ ամբողջ աշխարհում կառավարությունների ներկայիս մոտեցման շարժիչ ուժն է: Ախտանիշները տատանվում են լայն սահմաններում՝ որոշ պացիենտներ հայտնում են միայն աննշան անհարմարավետության մասին, մյուսները ֆիզիկական ուժգին ցավ են զգում, շնչառության դժվարություններ:
Բերենսոնը, սակայն, ավելի լայն հայացքով է նայում: Նա սկզբում մարտահրավեր նետեց Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի առաջ քաշած մոդելին: Այս մոդելն օգտագործվում է ԱՄՆ կառավարությանը խորհրդատվության համար՝ կապված վիրուսի վերաբերյալ նրա ռազմավարության հետ:
«Դա մարտի 22-ին կամ 23-ին էր, եւ այդ ժամանակից սկսած ես անհավանականորեն ակնդետ ուշադրություն եմ դարձրել մոդելավորմանը ու փորձել պարզել՝ այն արդյոք համապատասխանո՞ւմ է նրան, ինչը մենք իրականության մեջ տեսնում ենք, եւ պատասխանն է՝ ոչ»,- ասել է նա:
Նա վերջին շրջանում կենտրոնացել է Վաշինգտոնի համալսարանի Առողջության ցուցանիշների եւ գնահատման ինստիտուտի (IHME) մոդելում առկա տարբերությունների վրա: Այս մոդելը կրկնակի հետազոտվել է, քանի որ այն մի քանի անգամ վերանայել է իր ցուցանիշները: Այն սկզբում կանխատեսում էր մահվան 90 հազար դեպք օգոստոսին, բայց վերջերս ներկայացվել է նոր գնահատական՝ 60 հազար: Պաշտոնյաներն ասում են, որ այս մոդելը հաշվարկները կատարում է իշխանությունների գործողությունների հիման վրա:
«Մենք կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգներում բժշկական օգնություն ցույց տալու մեր համակարգը բավականին արտասովոր է,- չորեքշաբթի Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է բժիշկ Դեբորա Բիրքսը: - Ես գիտեմ, որ ձեզնից շատերը նայում են Act Now մոդելը եւ IHME մոդելը, որոնք հետեւողականորեն նվազեցնում են մահացության թիվը գրեթե 90 կամ 86 հազարից մինչեւ 81 հազար, իսկ հիմա նաեւ մինչեւ 61 հազար: Սա մոդելավորված է այն հիմքով, ինչ Ամերիկան անում է: Ահա թե ինչ է տեղի ունենում»:
Բժիշկ Էնթոնի Ֆաուչին ասել է, թե ինդիկատորները ցույց են տալիս, որ սոցիալական հեռավորության պահպանման ջանքերը աշխատում են:
Բայց Բերենսոնը պնդում է, որ այդ մոդելներում արդեն ներառված են սոցիալական հեռավորության պահպանումը եւ այլ միջոցները: Ինչ վերաբերում է հետագա ապացույցներին, ապա նա ասում է, որ այնպիսի վայրերի սահմաններից դուրս, ինչպիսին Նյու Յորքն է, չի եղել առողջապահության ոլորտում կանխատեսված ճգնաժամ:
«Նյու Յորքից բացի, երկրում չի եղել առողջապահության համակարգի ճգնաժամ: Իսկապես ճշմարտացի լինելու համար իրականում առողջապահության համակարգի ճգնաժամ տեղի է ունեցել, բայց ճգնաժամը հանգում է նրան, որ հիվանդանոցները դատարկ են,- ասել է նա: - Այդպես է Ֆլորիդայում, որտեղ կարանտինն ուշացած էր, Հարավային Կարոլինայում, Օկլահոմայում, որտեղ ամբողջ նահանգում կարանտին չկա: Թվում է, թե ոչ մի հարաբերակցություն չկա կարանտինի եւ համաճարակի արագ տարածման միջեւ»:
Նա նաեւ պնդել է, որ տարբեր նահանգներում դեպքերի թվի նվազեցումը տեղի է ունեցել մինչ այն, երբ կարանտինը ազդեցություն գործեց, քանի որ սոցիալական հեռավորության պահպանման միջոցառումների ընդունման համար պահանջվում է մի քանի շաբաթ՝ վարակման եւ ախտանիշների ի հայտ գալու միջակայքի պատճառով:
Բերենսոնը մոդելները մեղավոր է համարում պատասխան արձագանքման համար, որը փաստացի փակել է տնտեսության խոշոր հատվածներ եւ ամերիկացիներին զգալի ֆինանսական վնաս է հասցրել: Հինգշաբթի հայտարարվել էր, որ գործազրկության նպաստներ փնտրող ամերիկացիների թիվը մեծացել է մինչեւ 6,6 միլիոն:
Բերենսոնն ասում է, որ ճգնաժամի առաջին օրերին ճիշտ պատասխանը կլիներ ավելի հավասարակշռված եւ նպատակաուղղված մոտեցումը: «Աներեւակայելի ճնշում կար, որ ինչ-որ բան արվի, ուստի սկսվեցին այդ բոլոր կարանտինները, ամեն մի նահանգապետ փորձում էր գերազանցել հաջորդին: Եվ ոչ մեկը կանգ չառավ՝ ասելու. «Լավ, ինչ կասեք Ճապոնիայի մասին, նրանց մոտ, կարծես թե, չկա սարսափելի համաճարակը, նրանք դիմակներ են կրում, գուցե մենք եւս պետք է դիմակներ կրենք»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ տեղին կլինեին այնպիսի միջոցառումները, ինչպես մարդկանց պաշտպանությունը, հատկապես ռիսկի ենթարկվածների, մեծ հավաքների արգելքը, ինչպիսին են համերգները եւ սպորտային միջոցառումները: Բայց նա հիմա մտավախություն ունի, որ հնարավոր է՝ արդեն չափից ավելի ուշ է պաշտոնյաներին ասել, որ նրանք չափազանց սուր են արձագանքել:

Поскольку повседневная жизнь по всей Америке перевернута c ног на голову из  коронавирусного кризиса, а массовые закрытия бизнеса ввергают экономику в свободное падение, один из бывших репортеров New York Times бьет тревогу по поводу того, что он считает ошибочными моделями, диктующими агрессивную стратегию.
Алекс Беренсон ежедневно анализировал данные о кризисе в течение нескольких недель и пришел к выводу, что стратегия закрытия целых секторов экономики основана на моделировании, которое не согласуется с реалиями вируса, передает FoxNews.
Беренсон - бывший репортер, работавший в «Таймс» с 1999 по 2010 год, в основном занимавшийся фармацевтической промышленностью, недавно он снова приобрел известность, благодаря своей книге «Расскажите своим детям правду о марихуане, психических заболеваниях и насилии».
Беренсон не отрицает существование коронавируса  и не является сторонником   теории заговора о планах по ограничению свободы. Вместо этого  он  утверждает, что  модели, задействованные в ответ на кризис были неверны, и с каждым днем  это  становится все яснее.
«В феврале я был обеспокоен вирусом.  К середине марта я был более напуган ситуацией в экономике. Но теперь я начинаю по-настоящему нервничать», - написал он в Твиттере на этой неделе. «Это не сложно. Модели не работают. Больницы пусты. Почему мы все еще говорим о карантин?»
Больницы, конечно, не пустуют в таких местах, как сильно пострадавший Нью-Йорк, и распространены слухи о перегруженных врачах и отделениях неотложной помощи. Беренсон признал это в интервью в четверг.
Опасения по поводу того, что этот вирус является значительно более заразным и смертельным, чем любой обычный штамм гриппа, являются движущей силой нынешнего подхода правительства в Америке и во всем мире. Симптомы варьируются в широких пределах: одни пациенты сообщают лишь о незначительном дискомфорте, а другие испытывают сильную физическую боль, затруднения с дыханием.
Но Беренсон смотрит шире. Первоначально он бросил вызов модели, выдвинутой Имперским колледжем в Лондоне. Эта модель используется для консультирования правительства США по поводу его стратегии в отношении вируса.
«Это было 22 или 23 марта, и с тех пор я уделял невероятно пристальное внимание к моделированию и пытался выяснить, соответствует ли оно тому, что мы видим в реальности, - и ответ – нет», - сказал он.
В последнее время он сосредоточился на расхождениях в модели Института показателей и оценки здоровья (IHME) Университета Вашингтона. Эта модель подверглась повторному изучению, поскольку она несколько раз пересматривала свои показатели. Вначале она прогнозировала  более 90 000 смертей к августу, но недавно была представлена новая оценка  - 60 000. Чиновники говорят, что это модель делает расчеты на основе действий властей.
«Мы считаем, что наша система оказания медицинской помощи в Соединенных Штатах довольно необычная», - заявила д-р Дебора Биркс на брифинге в Белом доме в среду. «Я знаю, что многие из вас смотрят модель Act Now и модель IHME - и они последовательно снижают число, смертность с почти 90 000 или 86 000, до 81 000, а теперь и до 61 000. Это смоделировано на том, что Америка делать. Вот что происходит».
Доктор Энтони Фаучи сказал, что индикаторы показывают, что усилия по социальному дистанцированию работают.
Но Беренсон утверждает, что в эти модели уже включены  социальное дистанцирование и другие меры. Что касается дальнейших доказательств, он говорит, что за пределами таких мест, как Нью-Йорк, не было предсказанного кризиса в области здравоохранения.
«Помимо Нью-Йорка, в стране не было кризиса системы здравоохранения. На самом деле, чтобы быть по-настоящему правильным, произошел кризис системы здравоохранения, но кризис заключается в том, что больницы пусты», - сказал он. «Это так  во Флориде, где карантин был запоздалым, в Южной Каролине, в Оклахоме, где нет карантина всему штату. Кажется, что нет никакой корреляции между карантином и  быстрым распространением эпидемии».
Он также утверждал, что снижение числа случаев, наблюдаемых в различных штатах, произошло до того, как карантин оказал влияние - поскольку для принятия мер по социальному дистанцированию требуется несколько недель из-за интервала между заражением и появлением  симптомов.
Беренсон обвиняет модели в ответной реакции, которая фактически закрыла крупные сектора экономики и причинила значительный финансовый ущерб американцам. В четверг было объявлено, что число американцев, ищущих пособия по безработице, увеличилось до 6,6 млн.
Беренсон говорит, что правильным ответом в первые дни кризиса был бы более взвешенный и целенаправленный подход. «Было невероятное давление, чтобы что-то делать, поэтому  нчались все эти карантины, каждый губернатор пытался превзойти следующего. И никто не остановился и не сказал: «Хорошо, что насчет Японии, у них, кажется, нет страшной эпидемии, они носят маски, может быть и мы должны носить маски», - сказал он.
По его словам, были бы уместны меры  такие как защита людей, особенно подверженных риску, запрет больших собраний, таких как концерты и спортивные мероприятия. Но теперь он опасается, что чиновникам возможно уже слишком поздно говорить, что они слишком остро отреагировали.