Այս տարի Covid-19 համավարակի հետ կապված համաշխարհային տնտեսությանը, հավանաբար, վատթարագույն ֆինանսական ճգնաժամ է սպասվում` Մեծ դեպրեսիայի տարիներից ի վեր: Այս մասին նշված է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի World Economic Outlook զեկույցում: Նրա կանխատեսումներով՝ համաշխարհային տնտեսությունը 2020 թվականին կկրճատվի 3 տոկոսով, մինչդեռ հունվարին ԱՄՀ-ն կանխատեսում էր այս տարի համաշխարհային ՀՆԱ-ի 3.3 տոկոսով աճ:
«Միանգամայն հնարավոր է, որ այս տարի համաշխարհային տնտեսությունը վատթարագույն ռեցեսիան վերապրի` Մեծ Դեպրեսիայի տարիներից ի վեր, որը կգերազանցի 10 տարի առաջ գրանցված համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը»,- ասել է ԱՄՀ գլխավոր տնտեսագետ Գիտա Գոպինաթհը:
ԱՄՀ գնահատականներով` եթե հունվարին համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճը 2021 թվականին պետք է 3.4 տոկոս կազմեր, ապա այժմ այդ ցուցանիշը վերանայվել է մինչեւ 5.8 տոկոս: «2021 թվականին աճի տեմպերի մասնակի վերականգնում է կանխատեսվում, որը կգերազանցի միտումը, բայց ՀՆԱ մակարդակը կմնա նախավիրուսային միտումից ցածր մակարդակի վրա` վերականգնման տեմպի վերաբերյալ զգալի անորոշությամբ»,- նշել է Գոպինաթհը:
Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունն անցյալ շաբաթ հայտարարել էր, որ այս տարի համաշխարհային առեւտուրը կկրճատվի 13–32 տոկոսով: Տնտեսական համակարգման եւ զարգացման կազմակերպությունը նույնպես զգուշացրել է, որ վիրուսի պատճառով տնտեսական հարվածը «դեռ երկար» կզգացվի:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, ով ստեղծված ճգնաժամը անվանում է «Մեծ շրջափակում» է անվանել, նշել է. «Այս ճգնաժամը նման չէ ոչ մի այլ ճգնաժամի»: Կուրջ անորոշություն կա տնտեսական ցնցումների տեւողության եւ ինտենսիվության հետ կապված, եւ տնտեսական ակտիվության խթանումը ավելի բարդ խնդիր է` հաշվի առնելով սոցիալական հեռավորության պահպաման եւ մեկուսացման անհրաժեշտ քաղաքականությունը:
ԱՄՀ-ն հայտարարել է, որ «արտակարգ ֆինանսավորում ստանալու համար աննախադեպ թվով դիմումներ է ստացել»: 189 անդամներից 90-ից ավելին դիմել են ֆինանսական աջակցության համար: ԱՄՀ-ի վերջին կանխատեսումները ցույց են տալիս, որ այս տարի ԱՄՆ տնտեսությունը կնվազի 5.9 տոկոսով: Համեմատության համար, ակնկալվում է, որ եվրոգոտին կկրճատվի 7.5 տոկոսով, իսկ 2020-ին Չինաստանը կաճի 1.2 տոկոսով:
Տնտեսական իրավիճակը հատկապես ծանր կլինի Իտալիայում եւ Իսպանիայում, որտեղ ՀՆԱ-ն կնվազի համապատասխանաբար 9.1 եւ 8 տոկոսով: Այս երկու երկրներն ամենաշատն են տուժել Covid-19-ից: ԱՄՀ-ն երկրներին խորհուրդ է տալիս, առաջին հերթին, կենտրոնանալ առողջապահական ոլորտի ճգնաժամի, թեստավորման, բժշկական սարքավորումների եւ առողջապահության հետ կապված այլ ծախսերի վրա:
Նշվում է, որ կառավարությունները պետք է հարկերի հետաձգումներ, աշխատավարձի սուբսիդիաներ եւ փոխանցումներ իրականացնեն առավել տուժած քաղաքացիներին եւ ընկերություններին, ինչպես նաեւ նախապատրաստվել սահմանափակող միջոցառումների վերացմանը:

The global economy this year is likely to face the worst financial crisis since the Great Depression amid the COVID-19 pandemic, IMF said in a World Economic Outlook report.
According to its forecasts, the world economy will shrink 3% in 2020.
"It is very likely that this year the global economy will experience its worst recession since the Great Depression, surpassing that seen during the global financial crisis a decade ago. The Great Lockdown, as one might call it, is projected to shrink global growth dramatically,” said IMF chief economist Gita Gopinath.
According to IMF estimates, if in January global GDP growth in 2021 was to reach 3.4%; this indicator has now been revised to 5.8%. “A partial recovery is projected for 2021, with above trend growth rates, but the level of GDP will remain below the pre-virus trend, with considerable uncertainty about the strength of the rebound. Much worse growth outcomes are possible and maybe even likely,” Gopinath noted.
The IMF, who called the current crisis The Great Lockdown, said that this is a crisis, not one like any other. There is serious uncertainty regarding the duration and intensity of the economic shock, and stimulating economic activity is a more difficult task given the necessary policies of social distance and isolation.
The IMF said it received an unprecedented number of requests for emergency financing. Of the 189 members, more than 90 applied for financial support.
Recent IMF forecasts suggest that the US economy will shrink 5.9% this year. In comparison, the euro zone is expected to shrink by 7.5%, but China is seen growing by 1.2% in 2020.
The economic situation will be especially difficult in Italy and Spain, where GDP is set to contract by 9.1% and 8%, respectively. These two countries are the worst hit in Europe by COVID-19.
The IMF advises countries to focus primarily on the health crisis, by spending on testing, medical equipment and other health care-related costs.
Governments should provide tax deferrals, subsidies for wages and remittances to the most affected citizens and firms; and also prepare for lifting restrictive measures.