ԵՄ երկրներին կարող է մինչեւ ամառ կամ նույնիսկ ավելի երկար ժամանակ անհրաժեշտ լինի` պայմանավորվելու համար, թե կոնկրետ ինչպես ֆինանսավորել տնտեսական վերականգնումը կորոնավիրուսի համավարակից հետո լուրջ տարաձայնությունների ֆոնին, հայտնում է Reuters-ը` վկայակոչելով ԵՄ ներկայացուցչին:
Սա խոսում է ԵՄ գագաթնաժողովի արդյունքներից փոքր սպասումների մասին, որը տեղի կունենան ապրիլի 23-ին: Ակնկալվում է, որ ԵՄ առաջնորդները կհամաձայնեն օգտագործել 2021-27 թվականների համատեղ բյուջեն տնտեսական աճի համար: Նրանք նաեւ պետք է պայմանավորվեն 500 միլիարդ եվրոյի անհապաղ փրկարարական միջոցառումների շուրջ, որոնք պետք է ուժի մեջ մտնեն հունիսից:
«Ես հույս ունեմ առաջընթացի հասնել հունից, հուլիս ամիսներին»,- ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը, որը մասնակցում է առաջնորդների գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին: Սակայն վերջնական գործարքը կարող է ավելի երկար տեւել, ընդգծել է պաշտոնյան:
Հարուստ, ֆինանսական առումով պահպանողական երկրները, ինչպիսիք են Գերմանիան, Ավստրիան, Դանիան, Շվեդիան եւ Նիդեռլանդները, մերժել են հարավային երկրների` Իտալիայի, Ֆրանսիայի եւ Իսպանիայի կոչերն աճը վերսկսելու համար «կորոնաբոնդերի» թողարկման մասին: Փոխարենը, Եվրահանձնաժողովը փոխզիջում է առաջարկել, որը թույլ կտար ԵՄ գործադիր իշխանությանը մինչեւ 1.5 տրիլիոն եվրո ներդնել տնտեսության մեջ: Սակայն, պաշտոնյայի խոսքով, անդամ մի քանի երկրների շարքում դեռ «իրական դժկամություն» կա սատարելու Հանձնաժողովի առաջարկին: Ազգային մայրաքաղաքները հեռու են պայմանավորվածությունից այն մասին, թե ինչպիսին պետք է լինի վերականգնման ֆոնդը, արդյոք այն մարման ենթակա դրամաշնորհներ կամ վարկեր է ենթադրելու եւ ինչպիսին են լինելու երկրների պարտավորությունները: «Որոշ անդամ պետությունների համար կարեւոր է դրամաշնորհներ կամ սուբսիդիաներ ունենալ, մինչդեռ մյուսների համար դա կարող է միայն վարկերը լինել: Մեծ խզում կա, եւ մենք պետք է ճիշտ բալանս գտնենք,- ասել է պաշտոնյան:- Սա բարդ քաղաքական քննարկում է»:
«Թյուրըմբռնում կա առ այն, որ հարավը ցանկանում է օգտագործել COVID-ի ճգնաժամը` հին պարտքերը հյուսիս վրա դնելու համար,- ասել է պաշտոնյան:- Հյուսիսը մտավախություն ունի, որ պարտքային փոխադարձ ազդեցությունն ապագայում կազդի դրանց ֆինանսական եւ տնտեսական իրավիճակի վրա հարավում ընդունված որոշումների արդյունքում»:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ Բեռլինը պատրաստ է օգնել սկսելու տնտեսական աճը` ԵՄ բյուջեի ավելացման եւ Հանձնաժողովի միջոցով համատեղ պարտքի տրամադրման հաշվին: Սակայն, թվարկելով մնացած բազմաթիվ խոչընդոտները, պաշտոնյան ասել է. «Քաղաքական գծերը շարժվում են, բայց դրա համար ժամանակ կպահանջի»: Ակնկալվում է, որ ԵՀ-ն ապրիլի 29-ին նորացված առաջարկ կներկայացնի բլոկի յոթամյա բյուջեի մասով` այդ թվում նաեւ այն, թե ինչպես կարող է աշխատել դրա հետ կապված վերականգնման ցանկացած Հիմնադրամ:

Странам Евросоюза может потребоваться  время до лета или даже дольше, чтобы договориться о том, как именно финансировать восстановление экономики после пандемии коронавируса на фоне  серьезных  разногласий, сообщает Reuters со ссылкой на представителя ЕС.
Это  говорит о низких ожиданиях итогов саммита ЕС, который состоится 23 апреля. Лидеры стран ЕС , как ожидается, согласятся использовать  совместный бюджет на 2021-27 гг. для ускорения экономического роста. Они также должны договориться о срочных спасательных мерах на 500 миллиардов евро, которые должны вступить в силу с июня.
«Я надеюсь добиться прогресса в июне, июле», - сказал представитель ЕС, который участвует в подготовке саммита лидеров. Но окончательная сделка может занять больше времени, подчеркнул чиновник.
Богатые, консервативные в финансовом отношении страны, такие как Германия, Австрия, Дания, Швеция и Нидерланды, отклонили призывы южных стран  - во главе с Италией, Францией и Испанией -  выпустить  совместные «коронабонды», чтобы возобновить рост.
Вместо этого Европейская комиссия предложила компромисс, который позволил бы исполнительной власти ЕС вложить до 1,5 триллионов евро в экономику.
Однако, по словам чиновника, среди нескольких стран-членов все еще существует «реальное нежелание» поддержать предложение Комиссии.
Национальные столицы далеки от договоренности о том, каким должен быть  фонд восстановления, будет ли он предоставлять гранты или ссуды, подлежащие погашению, и каковы будут обязанности стран.
«Для некоторых государств-членов важно иметь гранты или субсидии, в то время как для других это могут быть только кредиты. Существует большой разрыв, и мы должны найти правильный баланс», - сказал чиновник. «Это сложная политическая дискуссия».
«Существует недопонимание того, что юг хочет использовать кризис COVID, чтобы возложить свои старые долги на север», - сказал чиновник. «Север опасается, что взаимное долговое влияние в будущем повлияет на их финансовое и экономическое положение в результате решений, принятых на юге»
Канцлер Германии Ангела Меркель публично заявила, что Берлин готов помочь начать экономический рост за счет увеличения бюджета ЕС и выдачи совместного долга через Комиссию.
Но, перечислив множество оставшихся препятствий, чиновник сказал: «Политические линии движутся, но это займет время».
Ожидается, что 29 апреля ЕК представит обновленное предложение по семилетнему бюджету блока, известному как Многолетняя финансовая структура (MFF), включая то, как именно может работать любой связанный с ним Фонд восстановления.