Դեռեւս այն բանից առաջ երբ համաշխարհային տնտեսությունը տեղում դոփեց, բախվելով կորոնավիրուսի համավարակի հետ, Հայաստանում լուրջ աղմուկ բարձրացավ, որի կենտրոնում ամերիկացի ներդրող էր: Իշխանությունները բառացիորեն նրան միլիոնավոր դոլարների «գցել են»: Եվ ամբողջ բանը կանեփի մեջ է, որը այս ներդրողը որոշել է աճեցնել Հայաստանում եւ նույնիսկ ամեն ինչի շուրջ պայմանավորվել է իշխանությունների հետ, գրում է Lenta-ն:
Մինչեւ 50 միլիոն դոլար ներդրում տնտեսության մեջ եւ շուրջ 10 հազար աշխատատեղ։ Այսպիսի թվերի մասին հայ լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեց «Արմերիկա» ՍՊԸ-ի հիմնադիր Ռուբեն Մկրտչյանը: Նրա հայ-ամերիկյան ընկերությունը ինքնուրույն կապի մեջ է մտել երկրի իշխանությունների հետ եւ առաջարկել է համագործակցություն․ ներդրումներ՝ տեխնիկական կանեփի արտադրության արտոնագրի դիմաց:
Կանեփի այս տեսակները չեն պարունակում կանաբինոիդներ, չունեն թմրամիջոցների հատկություններ, բայց շատ օգտակար են տեքստիլ, կոսմետիկ եւ խոհարարական արդյունաբերության մեջ: Կանեփից, օրինակ, ստանում են կանեփաթել՝ շատ ամուր մանրաթել, որից պատրաստվում են ծովային ճոպաններ: Ահա այսպիսի կանեփ է ցանկացել աճեցնել Մկրտչյանը՝ ընդ որում խոստանալով պետությանը ոչ քիչ փողեր փոխանցել հարկերի տեսքով։ Սակայն պետությունն ամենակոպիտ կերպով գցել է «Արմերիկան»-ին՝ նախ համաձայնելով առաջարկին, այնուհետեւ ոչնչացնելով այս շատ անվնաս կանեփի բոլոր ցանքսերը:
Ինչպես պատմեց Ռուբեն Մկրտչյանը, նա ստացել է Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի բանավոր համաձայնությունը, ինչպես նաեւ պաշտոնապես, դռեւս 2019-ի մայիսին, ՀՀ ոստիկանության հետ պայմանագիր է կնքել պլանտացիաների պաշտպանության մասին: Ըստ պայմանագրի, գործարարը ամսական վճարում է մեկուկես միլիոն դրամ (ավելի քան 3000 դոլար) օրական 16-ժամյա պահպանության համար, եւ ինքն իր վրա է վերցնում պլանտացիաների պատշաճ կազմակերպման պարտավորությունները։
Այնուհետեւ ներկրվել են սերմերը, ցանքս է արվել, եւ գործը լավ առաջ է գնացել: Սակայն օգոստոսին նույն ոստիկանությունը, բայց այլ վարչությունից, հայտնվել է Հայաստանի տարբեր մարզերում բոլոր երեք հողատարածքներում եւ ոչնչացրել ամբողջ բերքը։ Ավելին, ըստ Մկրտչյանի, այս ամբողջ պատմությունը վերածվել է քրեական գործի, իսկ ինքը կորցրել է մոտ 170 000 դոլար:
Փոխվարչապետի գրասենյակում փորձել են հրաժարվել այս ամբողջ պատմությունից, իսկ փոխվարչապետ Ավինյանն ինքը հայտարարել է, որ Հայաստանում կանեփի աճեցումն անօրինական է, ինչը նշանակում է, որ կառավարությունը պարզապես չէր կարող հաստատել նման նախագիծը: Սակայն, ի պատասխան, «Արմերիկա»-ն հրապարակել է Ավինյանի գրասենյակի հետ նամակագրությունը, ոստիկանության հետ կնքված պայմանագիրը եւ էլի մի շարք փաստաթղթեր, որոնք վկայում են, որ բիզնես-պլանը շատ հասկանալիորեն ներկայացվել է բոլոր շահագրգիռ կողմերին, եւ որ ՀՀ իշխանությունները հիանալի իմացել են, թե ինչ է կատարվում եւ ինչի հետ իրենք գործ ունեն։
Ամենայն հավանականությամբ, տրամադրության կտրուկ փոփոխությունը կարելի է բացատրել քաղաքական պատճառներով: «Արմերիկայի» պատմությունը համըմկել է Հայաստանում հերթական քաղաքական ճգնաժամի հետ: Մի քանի ամիս վարչապետի թիմը փորձում էր բոլոր միջոցներով ազատվել նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչ՝ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի ղեկավար Հրայր Թովմասյանից, սակայն նա դիմադրում էր: Փաշինյանի համար սա սկզբունքային հարց է՝ Թովմասյանից է կախված պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ գործի ելքը: Հանուն Սահմանադրական դատարանի կազմի փոփոխությունների իշխանությունները նույնիսկ նախատեսել էին հանրաքվե, որը պետք է անցկացվեր ապրիլի 5-ին, սակայն կարանտինային միջոցառումների պատճառով անորոշ ժամանակով հետաձգվել է։
Հետաքրքիր է, որ օտարերկրյա ներդրողին խաբելը, պարզվել է, ավելի փոքր չարիք եւ հարված է վարկանիշին, քան անվտանգ տեխնիկական կանեփ աճեցնել թույլատրելը: Եվ այս ամենը մարիխուանայի հանդեպ հայ հասարակության երկակի վերաբերմունքի պատճառով: Ճիշտ է, այլ մարիխուանայի՝ թմրամիջոցի։
Հայաստանում այժմ էլ ամենուր կանեփ է աճում, քանի որ դրա համար պայմանները շատ իդեալական են: Ցանկացած հովեկ հարմար ժամանակ կարող է հանկարծ իր հողամասում մարիխուանայի մեկ-երկու թուփ նկատել` ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ թմրամիջոցների: Սակայն հայ միջին վիճակագրական քաղաքացին տարբերություն չի տեսնում, եւ օրենքի տեսանկյունից էլ նրանց միջեւ որեւէ տարբերություն չկա: Բոլոր տեսակները խստիվ արգելվում են: Այնպես որ, մարիխուանայի թեմային մարդիկ ծայրաստիճան զգույշ են վերաբերում, հանրության մեջ հիշատակվելիս ընտունված է տարակուսած ֆշշացնել։
Ինչը, սակայն, բոլորովին չի խանգարում քաղաքացիներին, հատկապես երիտասարդներին, պարբերաբար օգտագործել այն, իսկ հովեկներին թփեր աճեցնել «իրենց համար: Ընդ որում, Փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան Ռուզաննա Ավագիմյանը նշում է, որ երկիրը հարեւան Վրաստանի հետ նույն շարքում դնելու վախվորած փորձերը, որտեղ թմրանյութային մարիխուանան օրինականացված է, հասարակության կողմից շատ սուր բացասական արձագանքի է արժանանում:
Միաժամանակ, հայերի համար միանգամայն նորմալ է հանգստյան օրերին այցելել հարեւան երկիր եւ օգտագործել այնտեղ այն ամենը, ինչ ուզում են՝ առանց օրենքը խախտելու, իսկ հետո հանգիստ վերադառնալ: Ավագիմյանը նշում է, որ յուրաքանչյուր երկրի օրենքները արտացոլում են նրա հասարակության կարիքներն ու առանձնահատկությունները, հարմարվում են դրան, եւ անիմաստ է դրանց մեջ ընդհանուր հայտարար փնտրելը: Հայաստանում Վրաստանի փորձի ընդունումը քաղաքականապես ռիսկային է, իրավաբանորեն չարդարացված եւ գործնականում ու ընդհանրապես՝ անիմաստ:
Հայաստանում յուրաքանչյուրն ունի ծանոթ, որը գիտի, թե որտեղ եւ ինչպես կարելի է «խոտ» ձեռք բերել, եւ հաճախ `լիովին անվճար: Բայց նույնիսկ եթե դուք ստիպված եք վճարել լավ որակի «ապրանքի» համար, լուցկու տուփի միջին գինը 10 հազար դրամ է (20 դոլար): Ի վերջո, կլիմայական պայմանների շներհիվ կանեփը պարզապես աճում է ոտքերի տակ, այն այնքան շատ է, որ կարելի է գտնել ճանապարհին եւ տեղում էլ օգտագործել։ Միայն ամենամյա «Cannabis-Mac 2019»- ի մեկշաբաթյա ստուգման ընթացքում ոչնչացվել է ավելի քան 11 տոննա կանեփ, այնքան շատ է այն։
Վերանայել բժշկական ոլորտում կանեփի նկատմամբ վերաբերմունքը այլ երկրների օրինակով՝ Հայաստանում նույնպես չեն շտապում։ Առողջապահության նախարարության նարկոլոգիայի գծով խորհրդական, Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնակատար Սուրեն Նազինյանը համոզված է, որ բժշկության մեջ «մարիխուանայի խնդիր» դրված չէ, թեման կողքից է ուռճացվում:
Նրա խոսքերով՝ կանեփից թմրանյութ ստանալու բուն գաղափարը ինչ-որ արտառոց բան չէ: Բժշկությունն արդեն զբաղվում է հոգեակտիվ եւ թմրամիջոց պարունակող նյութերով: Միակ հարցը կանեփի նման օգտագործման անհրաժեշտությունն է: Իսկ այն դեռեւս կասկած է հարուցում համաշխարհային հանրության շրջանում եւ հաստատված չէ ԱՀԿ-ի կողմից, նշում է մասնագետը:
Հայաստանի իրավապահ մարմինների համար «խոտի» խնդիրը նույնպես սուր դրված չէ: Ոչ ոք ուրբաթ օրերին չի բռնում երիտասարդներին բազմամարդ բարերում եւ խուզարկում հովեկներին: Անահայտ մնալու պայմանով նախկին աշխատակիցը Lenta.ru-ին բացատրեց ոստիկանների այդքան մեղմ վերաբերմունքըմարիխուանայի հանդեպ: Դրանց պատճառները երկուսն են, եւ դրանցից առաջինը՝ չեն ուզում այդքան մեծ աշխատանք կատարել՝ բռնելով մասնավոր սպառողներին։
Այլ բան է իրացումը, դրա համար նախատեսված է քրեական հետապնդում, եւ ոստիկանության վերաբերմունքը վաճառքի հանդեպ լուրջ է: Սակայն իրացման մտադրությունը դեռ պետք է ապացուցվի, ինչը բարդացնում է խնդիրը: Դժվար է գտնել այնպիսի մարդկանց, ովքեր իրենց հետ քարշ կտան այդպիսի ծավալներ, որոնց կարելի է իրացում որակել, մանավանդ, որ Հայաստանում «խոտը» մատչելի է, եւ եթե երեկոյան ինչ-որ մեկը պատրաստվում է զվարճանալ, նա անմիջապես իր ամբողջ ապրանքը չի դնի գրպանը: Եվ եթե նույնիսկ այդպես է, նա ոստիկանությանը այդ մասին չի տեղեկացնի հաստատ:
Lenta.ru-ի զրուցակիցը բացատրեց, որ այս բարդությունը ծնել է մեկ այլ պատճառ, թե ինչու իրավապահները չեն ցանկանում գործ ունենալ թմրանյութ օգտագործողների հետ: Գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի (2004-2013) օրոք որոշվել էր, որ եթե ոստիկանությունը բռնել է մարդուն թմրանյութով, անհրաժեշտ է զուգահեռ գործ հարուցել անհայտ անձանց կողմից արգելված նյութերի իրացման վերաբերյալ: Նախկին ուժայինի խոսքով՝ այն ժամանակ բանը հասավ այն աստիճանի անհեթեթության՝ այդ անհայտ սպառողի մոտ նրանք արդեն փնտրում էին վաճառողին եւ այլն: Բնականաբար, նման դեպքերը գործնականում չէին բացահայտվում:
Փաստացի, Հայաստանում «խոտը» մոխրագույն գոտի է, եւ սովորական սպառողին նրանք ավելորդ անգամ րեն քաշքշի, եթե, իհարկե, նրանց ուղիղ բողոք չլինի։ Սակայն կարող են գտնել նրան, ասենք, «օրենքով գողի» մոտ, որին, ինչ-որ պատճառներով, վերջապես որոշել են նստեցնել: Չնայած վերջին տարիներին իրավիճակը պետության վերաբերմունքի մակարդակում սկսել է դանդաղ փոխվել:
Ռելակսացիոն, այսինքն՝ հոգեակտիվ նյութեր պարունակող, մարիխուանայի օգտագործման հարցը բազմիցս քննարկվել է գործող իշխանության բարձր մակարդակներում: Օրինակ՝ անցած տարի ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանը հարցազրույցներից մեկում անդրադարձել էր այդ թեմային՝ նշելով, որ դրա տոտալ արգելքը «փարիսեցիություն է», իսկ օրինականացումը շատ հարցեր կլուծի:
Փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանն էլ, խոսելով մարիխուանայի օգտագործումն օրինական հարթության վրա դնելու մասին, հարց էր ուղղել լրագրողին. «Կարծում եք, թե Հայաստանում մարիխուանայի օգտագործումն արդեն օրինականացված չէ՞»: Նա նկատել էր, որ Հայաստանում մարիխուանա գնում են եւ վաճառում, սակայն ոչ թե պետության կանոններով, այլ մարդկանց, որոնք զարգացնում են այդ բիզնեսը:
Նախկին ոստիկանը Lenta.ru-ին հայտնեց, որ Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո փոխվել է մթնոլորտը, եւ իրավապահ մարմինները համապատասխանաբար արձագանքում են: Նախկինում մարդը, ով իր նեղ շրջանակում խոսում էր կանեփի օրինականացման մասին, այժմ նա պաշտոնյա է: Նոր իշխանություններն ավելի լիբերալ են, քան նախորդները:
Բացի այդ, նոր իշխանությունների կազմում կան կանաբիսի սիրահարներ: Այդ ինֆորմացիան ապացուցված չէ, սակայն այդ մասին լուրեր են պտտվում: Օրինակ՝ հայ լրագրողներից մեկը հոդված էր գրել, որում հայտարարում էր, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընկերների հետ կառավարության շենքում մարիխուանա է օգտագործել: Դրան ի պատասխան՝ փոխվարչապետն իր պատիվն ու արժանապատվությունը պաշտպանելու համար հայց էր ներկայացրել, եւ հեղինակը չէր կարողացել հիմնավորել իր մեղադրանքները, եւ դատարանը նրանից մեկ միլիոն դրամ էր բռնագանձել:
Նույն Ավինյանը «Արմերիկայի» հետ կապված սկանդալից հետ ասել էր, որ տեխնիկական կանեփի հարցին, հավանաբար, շուտով կվերադառնան, իսկ Էկոնոմիկայի նախարարությունը կուսումնասիրի հարցը: Հարցը քննարկվեց խորհրդարանում եւ իր աջակիցներին ու հակառակորդներին հավաքեց: Մասնավորապես, խորհրդարանում թեման բարձրացրեց «Լուսավոր Հայաստանը», իսկ խորհրդարանի պատերից դուրս տեխնիկական կանեփի արտադրության օրինականացման համար ակտիվորեն պայքարում են առանձին նյուզմեյքերներ, որոնք որոշակի ազդեցություն ունեն հայկական տեղեկատվական միջավայրում: Մի խոսքով, գործին ընթացք է տրվել, եւ հարցը ներառվել է հայկական օրակարգում:

Еще до того, как мировая экономика забуксовала, столкнувшись с пандемией коронавируса, в Армении разразился нешуточный скандал, в центре которого оказался американский инвестор. Власти буквально «кинули» его на миллионы долларов. А все дело — в конопле, которую этот инвестор решил выращивать в Армении и даже договорился обо всем с властями, пишет Lenta.
До 50 миллионов долларов инвестиций в экономику и порядка 10 тысяч рабочих мест — такими цифрами оперировал основатель ООО «Армерика» Рубен Мкртчян на встрече с армянскими журналистами. Его армяно-американская компания сама вышла на контакт с властями страны и предложила сотрудничество: инвестиции в обмен на лицензию на производство технической конопли.
Эти сорта каннабиса не содержат каннабиноидов, не обладают наркотическими свойствами, но весьма полезны в текстильной, косметической и кулинарной промышленности. Из конопли получают, к примеру, пеньку — очень устойчивое волокно, из которого делают морские канаты. Вот такую коноплю хотел выращивать Мкртчян, обещая при этом отстегнуть государству немалые деньги в виде налогов. Но государство самым грубым образом кинуло «Армерику», сначала согласившись на предложение, а затем уничтожив все посевы этой самой безвредной конопли.
Как рассказывал Рубен Мкртчян, он заручился устным согласием офиса вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, а также официально, еще в мае 2019 года, заключил контракт с полицией Армении об охране плантаций. Согласно контракту, бизнесмен платил полтора миллиона драмов (более 3 тысяч долларов) в месяц за ежедневную 16-часовую охрану, а сам взял на себя обязательства по надлежащему обустройству плантаций.
Затем были завезены семена, проведен посев, — дело пошло хорошо. Однако в августе та же полиция, но из другого управления, заявилась на все три участка в разных областях Армении и уничтожила посевы целиком Более того, по словам Мкртчяна, вся эта история вылилась в уголовное дело, а сам он потерял примерно 170 тысяч долларов.
В офисе вице-премьера попытались откреститься от всей этой истории, а сам вице-премьер Авинян заявил, что выращивание конопли в Армении незаконно, а значит, правительство просто не могло одобрить такой проект. Однако в ответ «Армерика» опубликовала переписку с офисом Авиняна, сам контракт с полицией и еще ряд документов, свидетельствующих, что бизнес-план был весьма доходчиво изложен всем заинтересованным сторонам, и что власти Армении прекрасно знали, что происходит и с чем они имеют дело.
Скорее всего, резкую смену настроения можно объяснить причинами политическими. История с «Армерикой» пришлась на очередной политический кризис в Армении. Несколько месяцев команда премьера пыталась всеми способами избавиться от ставленника бывших властей, главы Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна, но тот уперся. Для Пашиняна это дело принципиальное — от Товмасяна зависит исход дела против экс-президента Роберта Кочаряна, обвиненного в госизмене. Ради внесения изменений в состав КС власти даже запланировали референдум, который должен был пройти 5 апреля, но был отложен на неопределенный срок из-за карантинных мер.
Примечательно, что подставить иностранного инвестора оказалось меньшим злом и репутационным ударом, чем разрешить выращивать безопасную техническую коноплю. И все из-за двойственного отношения армянского общества к марихуане. Правда, к другой — наркотической.
В Армении конопля и сейчас растет везде, настолько здесь идеальные для нее условия. Любой дачник в подходящий сезон может внезапно заметить у себя на участке кустик-другой марихуаны — как технической, так и наркотической. Но среднестатистический армянский обыватель не видит разницы, да и с точки зрения закона разницы между ними нет. Все сорта под строжайшим запретом. Так что к теме марихуаны люди относятся крайне осторожно, при упоминании ее на публике принято негодующе фыркать.
Что, впрочем, совершенно не мешает гражданам, особенно молодым, регулярно ее потреблять, а дачникам растить кустики «для своих». При этом член Палаты адвокатов, юрист Рузанна Авагимян отмечает, что робкие попытки поставить страну в один ряд с соседней Грузией, где наркотическая марихуана легализована, встречали очень острую негативную реакцию общества.
И в то же время для армян совершенно нормально посетить на выходных соседнюю страну и употребить там все, что угодно, не нарушая закон, а потом спокойно вернуться обратно. Авагимян указывает, что законы каждой страны отражают потребности и особенности ее общества, подстраиваются под него, и искать среди них общий знаменатель бесполезно. В Армении перенимать опыт Грузии политически рискованно, юридически неоправданно, а на практике и вовсе бессмысленно.
У каждого в Армении есть знакомый, который знает, где и как достать травку, и часто — совершенно бесплатно. Но даже если за «продукт» хорошего качества придется заплатить, средняя цена — 10 тысяч драмов (20 долларов) за спичечный коробок. И наконец, благодаря климатическим условиям конопля просто растет под ногами, ее так много, что можно найти «товар» на дороге и употребить на месте же. Только за одну неделю ежегодного рейда полиции «Конопля-Мак 2019» было уничтожено свыше 11 тонн конопли — так ее много.
Пересматривать отношение к каннабису в медицинской сфере по примеру других стран в Армении тоже не спешат. Консультант по линии наркологии Минздрава, врио директора Национального центра лечения зависимостей Сурен Назинян уверен, что «марихуановый вопрос» в самой медицине не стоит, тема раздувается со стороны.
По его словам, сама идея получать лекарственные препараты из каннабиса не является чем-то экстраординарным. Медицина уже имеет дело с психоактивными и наркотическими веществами. Вопрос лишь в необходимости такого использования конопли. А она пока вызывает сомнения у мирового сообщества и не подтверждена ВОЗ, указывает специалист.
Для правоохранительных органов Армении вопрос с травкой тоже остро не стоит. Никто не устраивает облавы на молодежь в переполненных барах по пятницам и не шмонает дачников. Бывший сотрудник на условиях анонимности объяснил «Ленте.ру» причины столь мягкого отношения полицейских к травке. Их две, и первая из них — игра не стоит свеч, слишком много труда придется потратить, вылавливая частных потребителей.
Другое дело — сбыт, за это предусмотрено уголовное преследование, и к сбыту в полиции относятся со всей серьезностью. Но намерение сбыта еще надо доказать, что усложняет вопрос. Найти людей, которые будут с собой таскать такие объемы, под которые можно приписать сбыт, сложно, тем более, что «травка» в Армении общедоступна, и если кто-то собрался весело провести вечер, он не станет класть в карман сразу все свои запасы. Да и если так, сообщать полиции об этом он не станет точно.
Собеседник «Ленты.ру» объясняет, что эта сложность породила еще одну причину, почему правоохранители не хотят связываться с наркопотребителями. При генпрокуроре Агване Овсепяне (2004-2013 годы) было решено, что раз полиция поймала человека с наркотиком, нужно параллельно открывать дело о сбыте запрещенных веществ неизвестным. По словам бывшего силовика, тогда доходило совсем до абсурда, — у этого неизвестного сбытчика искали уже своего продавца и так далее. Естественно, такие дела практически не раскрывались.
Фактически, «травка» в Армении — серая зона, и обычного потребителя лишний раз дергать не будут, если, конечно, на него прямо не поступит наводка. Зато ее могут найти, скажем, у вора в законе, которого по каким-то причинам, наконец, решили посадить. Хотя в последние годы ситуация начала потихоньку меняться на уровне отношения государства.
Релаксационная, то есть содержащая психоактивные вещества, марихуана, неоднократно обсуждалась на высших уровнях действующей власти. К примеру, в прошлом году спикер парламента Армении Арарат Мирзоян затрагивал тему в одном из своих интервью, отмечая, что тотальный запрет на нее — «фарисейство», а легализация позволит решить многие вопросы.
Вице-спикер парламента Ален Симонян и вовсе, говоря о переводе сферы употребления марихуаны в законную плоскость, задал интервьюеру встречный вопрос: «А вы думаете, что легализация марихуаны в Армении уже не легализована? Депутат заметил, что «травка» в Армении и так покупается и продается, но по правилам не государства, а людей, которые развивают этот бизнес.
Экс-полицейский подтвердил «Ленте.ру», что со сменой власти в Армении поменялась атмосфера, и правоохранительные органы реагируют соответственно. Конечно, речь не идет о прямых указаниях или даже намеках, дело в том, что тема марихуаны в принципе начала обсуждаться в публичном поле на высших уровнях. «Раньше человек, который у себя в узких кругах ратовал за легализацию конопли, теперь большой чиновник. Эти новые власти в целом более либеральные, чем предыдущие, они европейские какие-то, и люди это видят», — говорит мужчина.
Кроме того, в составе новых властей Армении есть люди, имеющие репутацию любителей каннабиса. Эта информация недоказуема, но слухи упорно публикуются. Например, один армянский журналист написал статью, где заявил, что вице-премьер Тигран Авинян с друзьями употреблял марихуану в здании правительства Армении. В ответ вице-премьер подал в иск о защите чести и достоинства, автор не смог обосновать свои обвинения, так что суд взыскал с него миллион драмов. Дело закончилось благоприятно для Авиняна, но «осадочек остался».
Тот же Авинян после скандала с «Армерикой» намекнул, что как минимум к вопросу о технической конопле, возможно, вернутся в будущем, а Минэкономики «изучает» этот вопрос. Хотя это может быть просто попыткой уговорить инвестора замять громкий скандал. Вопрос все же получил огласку, обсуждался в парламенте и сформировал свои лагеря сторонников и противников. В частности, в парламенте тему поднял представитель третьей по величине фракции «Светлая Армения», а вне стен парламента легализацию производства технической конопли активно лоббируют группы отдельных ньюсмейкеров, имеющих определенное влияние в армянской информационной среде. Одним словом, делу дан ход, вопрос включен в армянскую повестку.