Մոլդովայի վարչապետ Իոն Կիկուն ուրբաթ կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ երկրում ավարտվում է կորոնավիրուսի պատճառով սահմանված արտակարգ դրության ռեժիմը, սակայն մայիսի 16-ից հանրապետությունում կգործի արտակարգ դրության ռեժիմ առողջապահության ոլորտում, հաղորդում ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Ավելի վաղ Մոլդովայում հայտնել էին կորոնավիրուսով վարակման 5745 դեպքի մասին, որոնցից 202-ը՝ մահվան ելքով:
«Այսօր Մոլդովայում ավարտվում է արտակարգ դրության ռեժիմը, ինչպես նաեւ Արտակարգ դրության հարցով ազգային հանձնաժողովի լիազորությունները, սակայն երկրում պանդեմիան չի ավարտվում, ուստի սանիտարահամաճարակաբանական սահմանափակումներն ուժի մեջ կմնան: Սակայն այժմ որոշումներ կկայացնի առողջապահության հարցերով արտակարգ հանձնաժողովը, իսկ առողջապահության ոլորտում արտակարգ դրության ռեժիմը հաստատվել է 30 օրով»,-հայտարարել է Կիկուն:
Ավելի վաղ հանրապետությունում դադարեցվել է ավիահաղորդակցությունը բոլոր երկրների հետ, ինչպես նաեւ փակվել են ցամաքային սահմանները: Արգելված են զանգվածային մշակութային եւ կրոնական միջոցառումները, չեղարկված են դասերն ուսումնական հաստատություններում:

Премьер Молдавии Ион Кику заявил на брифинге в пятницу, что в стране завершается режим чрезвычайного положения из-за коронавируса, однако с 16 мая в республике будет действовать режим ЧП в сфере здравоохранения, передает РИА Новости
Ранее власти Молдавии сообщили о 5745 зарегистрированных случаях коронавируса, 202 из которых стали летальными.
«В Молдавии сегодня завершается режим чрезвычайного положения в стране, также заканчиваются полномочия национальной комиссии по ЧП, однако пандемия в стране не закончилась, поэтому санитарно-эпидемиологические ограничения останутся в силах. Однако теперь принимать решения будет чрезвычайная комиссия по вопросам здравоохранения, режим ЧП в сфере здравоохранения установлен на 30 дней», - заявил Кику.
Ранее республика приостановила авиасообщение со всеми странами, также закрыты наземные границы. Запрещены массовые культурные и религиозные мероприятия, отменены занятия в учебных заведениях.