Ադրբեջանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ձգձգման տակտիկա է ընտրել` ռազմական արկածախնդրություն սկսելու համար հարմար պահի սպասելով: Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեի հետ հանդիպումից հետո այս մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Ադրբեջանն իր սադրանքներով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շարունակում է թեժացնել մթնոլորտը»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը։
Խոսելով համագործակցության մասին՝ Հայաստանի նախագահը որպես տարածաշրջանային գործընկերության դրական օրինակ է բերել մերձբալթյան պետությունների համագործակցությունը։ Սակայն  նախագահը նշել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով նմանօրինակ համագործակցությունը գրեթե անհնարին է։
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ-ն ներկայումս նախագահող պաշտոնական Վիլնյուսի՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը։ Հայաստանի նախագահը նաեւ ընդգծել է կարգավորման գործընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գերիշխող դերը։ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ Ռուսաստանի դերակատարությունը կարգավորման գործընթացում՝ ընդգծելով, որ հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է նաեւ Ադրբեջանի կամքը։

YEREVAN. - Azerbaijan goes on following a track of protracting Nagorno-Karabakh conflict settlement to seize an opportunity for resumption of military hostilities, Armenian President Serzh Sargsyan told reporters following his meeting with Lithuanian President Dalia Grybauskaite on Wednesday.
Azerbaijan goes on aggravating the situation in the Karabakh conflict zone with its provocations,” he said.
Speaking of cooperation, the Armenian President cited cooperation between the Baltic states as an example of regional partnership. However, the president noted that that such cooperation in the South Caucasus is almost impossible due to Azerbaijan’s non-constructive stance, which brings new dividing lines in the region by its conduct.
Serzh Sargsyan made a high appraisal of official Vilnius’s stance on Karabakh conflict resolution. Meanwhile, the Armenian leader stressed the dominant role of the OSCE Minsk Group in the Karabakh peace process. Serzh Sargsyan welcomed the aspiration of the OSCE Minsk Group and the Russian Federation to contribute to the settlement of the conflict, adding Azerbaijan’s will is also needed to achieve success.