«ՀԺ»-ի ունեցած տեղեկություններով, մայիսի 16-ին Հայաստան է ժամանելու ՄԱԳԱՏԵ-ի հովանավորությամբ գործող OSART հանձնաժողովի աշխատանքային խումբը, որը համակողմանի ուսումնասիրության է ենթարկելու Մեծամորի ատոմակայանը:
«Այս հանձնաժողովի մասին նույնիսկ մակերեսային տեղեկատվություն ունեցողենրի համար այս լուրը, մեղմ ասած, տագնապահարույց է: Խնդիրն այն է, որ որեւէ ատոմակայան պետք է դադարեցնի իր գործունեությունը, ապա դա վերջին ատյանի որոշում է համարվում եւ իրականացվում է առանց վերապահումների: Հենց այս հանձնաժողովի որոշման արդյունքում արդեն փակվել են երկու ատոմակայաններ Լիտվայում (Իգնալինայի ԱԷԿ-ը) եւ Բուլղարիայում (Կոզլոդույի ԱԷԿ-ի երկու բլոկները):
ՀՀ էներգետիկայի նախարարության մեր աղբյուրները հայտնում են, որ OSART հանձնաժողովի ստուգումները ՀԱԷԿ-ի համար կարող են ճակատագրական լինել:  Եւ խնդիրն այն չէ` ՀԱԷԿ-ում կա՞ն արդյոք տեխնիկական խնդիրներ: Եթե հանձնաժողովի աշխատանքային խումբը տեխնիկական խնդիրներ հայտնաբերի, ապա դա կլինի դատավճիռ ՀԱԷԿ-ի համար, եւ դրա շահագործումը միանշանակորեն կդադարեցվի: Բազմաթիվ ստուգումները ցույց են տվել, որ մեր ատոմակայանը տխնիկական առումով, կարելի է ասել, անթերի է այնքան, որքան դա հնարավոր է: Սակայն էներգետիկայի նախարարության մեր աղբյուրները հայտնում են, որ հանձնաժողովը ՀԱԷԿ-ի ապագայի մասին որոշում կայացնելիս կարող է առաջնորդվել ոչ թե տեխնիկական, այլ քաղաքական նկատառումներով: Մեր աղբյուրները նշում են, որ կոնկրետ Բուլղարիայում եւ Լիտվայում ատոմակայանները փակվեցին ոչ թե տեխնիկական թերությունների պատճառով, այլ զուտ քաղաքական: Միայն այդ ատոմակայանը փակելու դեպքում Լիտվան եւ Բուլղարիան կարող էին դառնալ ԵՄ անդամ»,-գրում է թերթը:

По сведениям «Айкакан жаманак», 16 мая в Армению прибудет рабочая группа комиссии OSART, действующей под покровительством МАГАТЭ, которая в одностороннем порядке исследует Мецаморскую АЭС.
«Даже для тех, кто имеет поверхностные знания об этой комиссии, данная  информация, мягко говоря, тревожная. Проблема в том, что если какая-то АЭС должна прекратить работу, то комиссия считается последней инстанцией и ее решения выполняются без оговорок. Именно в результате решения этой комиссии уже закрылись две АЭС - в Литве (Игналинская АЭС) и Болгарии (два блока Козлодуйской АЭС).
Наши источники в Министерстве энергетики Армении сообщают, что проверки комиссии OSART для Армянской АЭС могут быть роковыми. И проблема не в том, есть ли у Армянской АЭС технические проблемы. Если рабочая группа комиссии обнаружит технические проблемы, то это станет приговором для АЭС, и ее эксплуатация однозначно будет прекращена. Многие проверки показали, что наша АЭС в техническом смысле, можно сказать, безукоризненна настолько, насколько это возможно. Однако наши источники в Министерстве энергетики сообщают, что комиссия, принимая решение о будущем Армянской АЭС, может руководствоваться не техническими, а политическими соображениями. Наши источники отмечают, что атомные станции в Болгарии и Литве закрылись не из-за технических недостатков, а по политическим причинам. Лишь в случае закрытия этих АЭС Литва и Болгария могли бы стать членами ЕС», – пишет оппозиционная газета.