ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիմանել է նահանգապետներին նրա համար, որ նրանք առանց ոգեւորության են ընդունել անկարգությունները ճնշելու համար զինված ուժերին ներգրավելու իր առաջարկությունը։
«Նյու Յորքում տիրում են թալանչիները, ավազակները, արմատական ձախերը եւ այլ թափթփուկներ։ Նահանգապետը հրաժարվում է ընդունել Ազգային գվարդիայի գերակշիռ ներկայության մասին իմ առաջարկը։ Նյու Յորքն ավերել են»,- Twitter-ում գրել է Թրամփը՝ նկատի ուընենալով Նյու Յորքի նահանգապետ Էնդրյու Կուոմոյին։
Երկուշաբթի երեկոյան Նյու Յորքում ցուցարարները կոտրել էին ցուցափեղկերը եւ կողոպտել խանութները, այդ թվում՝ Հինգերորդ ավենյուում գտնվող էլիտար բուտիկները։
Կուոմոն գրել էր, թե վրդովված է Նյու Յորքում տեղի ունեցող բռնություններից եւ կողոպուտներից՝ նշելով, որ քաղաքապետն ու ոստիկանությունը «անցյալ գիշեր լավ չեն կատարել իրենց աշխատանքը»։ Կուոմոյի խոսքերով՝ Նյու Յորքի քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոն թերագնահատում է խնդրի ծավալները, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Նահանգապետն ասել է, թե քաղաքապետներին առաջարկել է նահանգի ոստիկանության կամ Ազգային գվարդիայի 13 000 զինծառայողների աջակցությունը, որոնք դեռեւս պահուստային դիրքերում են։ Նա նաեւ կարծիք է հայտնել, որ Նյու Յորքի ոստիկանությունը, որն ունի 38 000 աշխատակիցներ, պետք է իր ուժերով գլուխ հանի։
Կուոմոն հավելել է, որ նախագահը փորձում է աղավաղել խաղաղ ցուցարարների եւ թալանչիների միջեւ սահմանը։
Դե Բլազիոն բացասական վերաբերմունք է դրսեւորել երկրի խոշորագույն քաղաքում Ազգային գվարդիան օգտագործելու գաղափարի հանդեպ: Նրա խոսքերով՝ երբ ուժերը, որոնք սովոր չեն գործ ունենալ նյույորքյան բազմության հետ, միջամտում են, «բայց միաժամանակ մեծ քանակությամբ զենք են ունենում եւ սթրեսային իրավիճակում են գտնվում, սարսափելի բաներ են կատարվում»:
Ազգային գվարդիայի ղեկավար, գեներալ Ժոզեֆ Լենգիելը նշել է, որ երկուշաբթի երեկոյան երկրում բռնությունների մակարդակը նվազել է, չնայած բողոքի գործողությունները շարունակվում կամ նույնիսկ ակտիվանում են: Ըստ նրա, երեքշաբթի գիշերը Ազգային գվարդիայի անդամներից ոչ մեկը չի տուժել:
Լենգելը հավելել է, որ 29 նահանգում Ազգային գվարդիայի 18 000 անդամներ օգնություն են ցուցաբերում տեղական իրավապահ մարմիններին, եւ որ այդ ցուցանիշը շարունակում է աճել:

Президент США Дональд Трамп упрекнул губернаторов в том, что они без энтузиазма восприняли его предложение задействовать вооруженные силы для подавления беспорядков.
«Нью-Йорком завладели мародеры, бандиты, радикальные левые и прочий сброд. Губернатор отказывается принять мое предложение о доминирующем присутствии Национальной гвардии. Нью-Йорк разнесли в пух и прах», – написал Трамп в Твиттере, имея в виду губернатора штата Нью-Йорк Эндрю Куомо.
В понедельник вечером в Нью-Йорке протестующие громили витрины и грабили магазины, в том числе элитные бутики на Пятой авеню.
Куомо заявил, что возмущен насилием и мародерством в Нью-Йорке, отметив, что мэр и полиция города «прошлой ночью не справились со своей работой». По словам Куомо, мэр Нью-Йорка Билл де Блазио недооценивает масштабы проблемы, передает «Голос Америки». https://www.golos-ameriki.ru/
Губернатор сказал, что предложил мэрам поддержку полиции штата или 13 000 военнослужащих Национальной гвардии, которые пока находятся на запасных позициях. Он также выразил мнение, что полиция Нью-Йорка, насчитывающая 38 000 сотрудников, должна справиться своими силами.
Куомо добавил, что президент пытается размыть грань между мирными демонстрантами и мародерами.
Де Блазио негативно отнесся к идее использования Национальной гвардии в крупнейшем городе страны. По его словам, когда вмешиваются силы, не приученные к обращению с нью-йоркскими толпами, «но при этом имеющие большое количество оружия и находящиеся в стрессовой ситуации, происходят ужасные вещи».
Глава Национальной гвардии генерал Джозеф Ленгиел отметил, что в понедельник вечером уровень насилия в стране снизился, хотя протестная деятельность продолжается или даже активизируется. По его словам, в ночь на вторник никто из членов Национальной гвардии не пострадал.
Ленгиел добавил, что помощь местным правоохранительным органам оказывают 18 000 членов Национальной гвардии в 29 штатах и что этот показатель продолжает расти.