Քննչական մարմինը Տագանկայի կազմակերպված հանցավոր խմբավորման անդամներին առաջադրվել է քրեական հեղինակություն Դեդ Հասանի սպանության եւ այլ հանցագործությունների կատարման մեղադրանք, այսօր լրագրողներին հայտնել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Քննության տեղեկություններով՝ կազմակերպված հանցավոր խմբավորումը կատարել է սպանություններ, առեւանգումներ, շորթումներ եւ խարդախություններ: Խմբավորմանը հաջողվել է ջախջախել միայն անցյալ տարվա հունվարին՝ դրա ենթադրյալ պարագլուխ Իգոր Ժիրնոկլեեւին եւ նրա մի շարք ենթակաների ձերբակալելուց հետո:
«Տարբեր տարիների մեղադրյալների կողմից կատարվել են՝ «Ռոսպիշչեպրոմ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Ասլան Ուսոյանի, հայտնի է որպես Դեդ Հասան, Մոսկվայից 2 բիզնեսմենների եւ իր բանդայի 2 անդամների, փաստաբան Նատալյա Վավիլինայի սպանությունները, ավազակային հարձակում, շորթում եւ Մոսկվայում ձեռնարկատիրոջ առեւանգում, խադախությունների շարք, դատարանում ապացույցների կեղծում, զենքի եւ պայթուցիկ նյութերի ապօրինի շրջանառություն եւ պատրաստում»,- թվարկել է Պետրենկոն:
Ժիրնոկլեեւը կազմակերպված հանցավոր խմբավորումը ստեղծել է 1991 թվականից ոչ ուշ՝ Ալեքսանդր Գրաբերի (մահացել է 1994 թվականին) եւ Իգոր Շիլովի (մահացել է 1999-ին) հետ միասին: Հետագայում՝ 2002-2003 թվականներին, Ժիրնոկլեեւը արդեն Գրիգորի Ռաբինովիչի հետ նույն բանդայի հիման վրա ստեղծել է նոր հանցավոր միություն:

Следствие предъявило членам Таганской преступной группировки обвинение в убийстве криминального авторитета Деда Хасана и других преступлениях, сообщила журналистам в пятницу официальный представитель СК РФ Светлана Петренко, передает РИА Новости.
По данным следствия, ОПГ причастна к убийствам, похищениям, вымогательствам и аферам. Разгромить группировку удалось лишь в январе прошлого года после задержания ее предполагаемого главаря Игоря Жирноклеева и ряда его подчиненных.
«Обвиняемыми в разные годы совершены: убийства генерального директора ОАО «Роспищепром» Аслана Усояна, известного как Дед Хасан, двух бизнесменов из Москвы и двух членов своей банды, адвоката Натальи Вавилиной, разбойное нападение, вымогательство и похищение предпринимателя в Москве, серия мошенничеств, фальсификации доказательств в суде, незаконный оборот и изготовление оружия и взрывчатых веществ», - перечислила Петренко.
ОПГ Жирноклеев создал не позднее 1991 года вместе с Александром Грабером (скончался в 1994 году) и Игорем Шиловым (умер в 1999-м). Впоследствии, в 2002-2003 годах, Жирноклеев уже с Григорием Рабиновичем создал новое преступное сообщество на базе той же банды.