ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի նախագահությամբ, հունիսի 6-ին անց է կացվել ռազմական խորհրդի հեռավար նիստ, որի ընթացքում շոշափվել են մարտական հերթապահության իրականացման արդյունավետության բարձրացման ու տեսադիտարկման համակարգերի կատարելագործման, ինժեներական ապահովման, կենտրոնացման շրջանների կահավորման, զորքերի պաշտպանվածության, զորաշարժերի երթուղիների կահավորման և հարակից այլ թեմաներ:
Ռազմական խորհրդի ընթացքում, որին մասնակցում էին բանակի հրամանատարի տեղակալները, շտաբի համապատասխան բաժինների պետերը, միավորումների և զորամասերի հրամանատարներն ու նրանց տեղակալները, քննարկվել են օրակարգային հարցերին առնչվող բոլոր հիմնախնդիրները, առաջարկվել տվյալ ոլորտներում կազմակերպվող աշխատանքների բարելավման ուղիները, և ըստ այդմ, կատարված եզրահանգումները ներառել ռազմական խորհրդի որոշման դրույթներում:
Ռազմական խորհրդի հեռավար նիստի ավարտին, բանակի հրամանատարը ամփոփել ու ընդհանրացրել է արդյունքները և խորհրդակցության մասնակիցներին խնդիրներ առաջադրել՝ հետագա անելիքների վերաբերյալ:

Под председательством министра обороны Республики Арцах, командующего Армией обороны, генерал-майора Джалала Арутюняна 6 июня состоялось дистанционное заседание военного совета, в ходе которого участники обсудили повышение эффективности реализации боевого дежурства, совершенствование систем видеонаблюдения, инженерного обеспечения, оснащение районов централизации, защищенность войск, оснащение маршрутов движения войск и другие темы.
В ходе военного совета, в котором принимали участие заместители командующего армией, начальники соответствующих отделов штаба, командиры объединений и воинских частей и их заместители, было проведено обсуждение всех основных задач, имеющих отношение к вопросам в повестке, были предложены пути улучшения работ, проводимых в данных сферах, и, в соответствии с этим, было предложено также включить в пункты решения военного совета сделанные заключения.
По завершению дистанционного заседания военного совета командующий армией подвел итоги и обобщил результаты, выдвинув задачи перед участниками совещания по дальнейшим шагам.