Կիբեռանվտանգության ինդեքսի համաձայն, Հայաստանը բավական վատ դիրքում է՝ զբաղեցնելով 79-րդ տեղը աշխարհում։ Այս մասին այսօր խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2019թ․ պետական բյուջեի կատարողականը քննարկելու ժամանակ ասաց բարձրտեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
Ընդ որում, նրա խոսքերով, կառավարությունն արդեն ծրագրեր է նախատեսել այդ ցուցանիշի վրա ազդելու համար։
«Սրա հետ կապված՝ մենք արդեն արձանագրել ենք, որ ընթացիկ տարում կգործարկվի Կիբեռանվտանգության ազգային կենտրոնի ծրագիրը, որը իրականացվում է Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ։ Այս ծրագրի շնորհիվ մենք նաեւ ուզում ենք ազդել այդ ցուցանիշների վրա եւ ծրագրում ենք ապահովել Հայաստանի առաջընթացը ինչպես թվային տնտեսության ոլորտում, այնպես էլ կառավարման, թվային հմտությունների եւ կիբեռանվտանգության համակարգում»,- նշեց Արշակյանը։

Armenia has been ranked 79th in the Global Cybersecurity Index, and this is a rather low ranking. This is what Minister of High-Tech Industry of Armenia Hakob Arshakyan said during a discussion on the performance of the 2019 State Budget held as part of the joint session of parliamentary standing committees today, adding that the Armenian government has already planned actions to have an impact on that indicator.
“The government has already stated that it will launch the project for the establishment of a National Cybersecurity Center, in association with the World Bank. Through this project, the government would also like to have an impact on the indicators and ensure Armenia’s progress in digital economy and in the system of management, digital skills and cybersecurity,” Arshakyan stated.